Teknoloji Haberleri

Samsung’un getireceği yenilik ve değişimlerin ardı arkası kesilmiyor (ARTIK 10)!

Samsung Geliştirici konferansında duyurulan ARTIK10 platformu , Güney Kore’de bulunan şirketlerin Nesnelerin interneti konusuna ne kadar yoğunlaştırdıklarının bir göstergesi. Tizen 3.0 güncellemesi ile Samsung’un getirmesini düşündüğü işletim noktasında cihazları birbirleriyle rahat rahat konuşabilecek bir duruma getirilmeleri planlanıyor ve diğer bir büyük adım ise ARTIK Cloud ismi konulan yeni bir blut platformu. Tabii ki de hepsini söylemedik. Samsung son zamanlarda popüler mini bilgisayar olan Raspberry Pi’ye de yoğunlaşmış bulunuyor.

Neredeyse her cihazı birbirleri ile konuşturmaya çalışan Samsung, Raspberry Pi ile desteklemeyi de düşünüyor. Konferans sırasında Samsung’un duyurduğu yeni çıkan ARTIK 10 kartı ile Raspberry Pi’ye benzer yeni bir ürün tanıtan samsung, artık mini bilgisayar konularına da el atmaya başladı.

Samsung’un yeni kartı olan ARTIK 10 kartı, 4 çekirdek 1.5 GHz ARM Cortex A15 ve tekrar 4 çekirdek 1.3 GHz A7 yongalarından enerji aktarımı güç alımı yapıyor. Mali T628 MP6 GPU ve 2 GB LPDDR3 RAM’i içinde taşıyan ARTIK 10, 16 GB boyutunda bir depolama birimine de sahip konumda. Samsung’un bu cihazı 1080p videoları 120 kare hızında çalıştırabiliyor. Bundan çıkarılması gereken ders ise ARTIK 10 performans konusunda da kuvvetli ve çok konuşulacağı da öngörülebilir.

Kart’ın boyutu 39 x 29 x 3.5 mm bu boy fazlaca küçük bir boyutta. ARTIK 10 Samsung’un söylemi ve dokunuşu ile güvenlik konusunda da “banka seviyesinde” güvenliği olacak. ARTIK 10 kartının şu an için ne zaman çıkacağı ve hangi fiyatının ne kadar olacağı ise belli olmadı.

 

Etiketler

Mustafa Umut Güven

Bir Punisher hayranı tarihe ilgisi olan teknolojiyi seven adam gibi ben!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı