Teknoloji Haberleri

Google’dan yeni fotoğraf adımı: PlaNet

Olmazsa olmazımız olan internetin göz bebeği Kaliforniya merkezli şirket Google, çektiğimiz fotoğrafların tam olarak nerede çekildiğini bulabilen bir ağ sistemi geliştirdi. Gelin birlikte bu ağ sistemi bize neler getirecekmiş bir bakalım.

İlk olarak sistemimizin adını söylerek başlıyorum yazıma.Sistemimizin adı PlaNet olarak belirlenmiş. Yapay zeka olarak geliştirilen ağ da sistem çekilen fotoğrafları gördükçe kendini geliştiriyor.

Yaklaşık bir hafta önce başlatılan PlaNet, çekilen fotoğrafların olduğu sokağı yüzde 3.6 oranında doğru sokağı tahmin etti.

Sistemde kentleri doğru bir şekilde belirleme oranı yüzde 10.1 olarak kaydedildi.

Ülke baz alınarak yapılan araştırmalarda da doğru bir şekilde tahmin edilen değer yüzde 10.1 olarak kaydedildi.

Kıta baz alınarak yapılan araştırmalarda da doğru bir şekilde tahmin edilen değer ise yüzde 48 olarak kaydedildi.

Şimdilik yapay zeka olarak kullanılan ağın performansı daha iyi olabilecek düzeyde olsa da “Hangi insan kaç sokağı bir fotoğraftan doğru bir şekilde tahmin edebilir?” sorusundan yola çıkarsak geliştirilen ağın insanları şimdiden geçebildiğini söyleyebiliriz.

Google da sistemin doğruluğunu ölçmek için  insanlar üzerinde yaptığı çalışmada 10 gezgin üzerinde sorulan 50 noktadan 28’ini doğru bilerek insanlara karşı zafer sağladı.

Google’ın bu sisteminin gelecekte uygulama olarak kullanıcıya sunulmasını bekliyoruz çünkü sadece 377 MB kullanan sistem akıllı telefonuzunn hafızasına sığıcak nitelikte.

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı