Rehber

Yedeklenen Whatsapp Dosyalarını Bilgisayardan Nasıl Okunur?

Öncelikle “Yedeklenen Whatsapp Dosyalarını Bilgisayardan Okumayı” öğrenmeden önce Whatsapp Mesajlarını Bilgisayardan Okuma adlı makalemizi yoğun talep nedeniyle paylaşma kararı aldık.Whatsapp`ta mesajlar Drive`a yedekleniyor. Fakat yedeklenen mesajları bilgisayardan okumak istiyorsunuz değil mi ? O zaman bu rehber tam size göre. Gelin hep beraber yedeklenen mesajlar bilgisayardan nasıl okunur öğrenelim 🙂

İlk olarak size altta vereceğim linkleri indirmenizi istiyorum.

 1. http://www.activestate.com/activepython/downloads( Programı kurduktan sonra Phyton dosyasını :\Program Files (x86) Dosyası içerisine Python27 şeklinde bir klasör oluşturup içerisine kurulumu yapmamız gerekiyor. Bilgisayarım C: Program Dosyaları (x86) veya Program Files (x86) Klasörü içerine Yeni klasör oluşturup ismini Python27 olarak ayarlayoruz.
 2. Gerekli Rar Dosyası Açılan Whatsapp dosyasını indirelim.

2016-04-28_20-56-55

 

→ Python27 klasörü içerisine kurulum yapılacağını gösterip OK butonuna basalım. Ardından açılan ekrandan Next Butonları ile devam edelim.

 

→ Kurulum bittikten sonra ikinci linkteki RAR dosyasını açalım.Sağ tıklayıp Alt+E kısayolunu yaparak kurulumu yapmış olduğumuz Python27 klasörü içerisindeki Scripts klasörüne çıkartalım. Yani şöyle;

(C:\Program Files (x86)\Python27\Scripts)

 

→  Telefonunuzdaki Whatsapp Database‘in içerisindeki (msgstore.db.crypt) adlı dosyaları veya üzerinde tarih bilgisini de barındıran dosyaları (msgstore-2013-10-28.1.db.crypt gibi) dosyaları alıp Scripts dosyası içerisine kopyalamanız gerekmektedir.  Bunu yaparken bilgisayara ekranınızı yansıtsanız sizin için daha kolay olur.(Kopyalamazsanız konuşma içerisindeki resimler görünmeyecektir. Ayrıca msgstore.db.crypt dosyasını kopyalama esnasında aynı dosya var uyarısı alırsanız Kopyala ve Değiştir seçeneğine tıklayabilirsiniz. )

 

→ Daha sonra Scripts klasörü içerisindeki !install pyCrypto ya sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır a tıklayalım. Daha sonra siyah ekrandaki kurulum bittikten sonra Devam etmek için bir tuşa basın yazısı gelecektir. İstediğimiz bir tuşa basalım

 

→ Scripts dosyasının içindeki msgstore.db.crypt veya msgstore-2013-10-28.1.db.crypt gibi Telefondan Database den aldığımız dosyaları whatsapp_xtract_drag’n’drop_database(s)_here isimli dosyaya sürükleyip bırakalım.
Bu işlemi yaptıktan sonra bir kaç saniye içerisinde internet sayfası içerisinde mesajlar açılacaktır. Daha sonuna gelmedik. Birkaç işlem var 🙂 Sürükledikten sonra Scripts dosyayı içerisine sürüklediğiniz dosyanın isminde bir HTML dosyası oluşuyor. bu HTML dosyasına çift tıkladığınızda sürükleme işlemi yapmadan o whatsapp yedeğinizi kolayca okuyabiliriz.

 

→ Ayrıca konuşma yedeklerindeki resim veya video yada ses kayıtları  dosyalarını açmak için Telefonunuzdaki Whatsapp klasörü içerisindeki tüm klasörleri (Media, Profile Pictures klasörleri gibi) Scripts Klasörü içerisine kopyalamanız gerekir. Eğer uyarı alırsanız Kopyala ve Değiştir seçeneğine tıklamalısınız. Eğer Media klasöründeki dosyalar silinmemişse medya dosyalarını açabiliriz.

 

Eğer yardım almak istiyorsanız size bir yorum kadar uzağız 🙂

Whatsapp Yedeklenen Mesajları Telefondan Okuma

Whatsapp yedeklenen mesajları okurken crypt12 şeklindeki şifreli mesajları açmamız gerekiyor.  Cyrpt12 mesajın nasıl açıldığını öğrenmek için makalemizi okumanız yeterli.

Whatsapp yedeklenen mesajları telefondan okumak için ilk olarak Whatsapp uygulamasını kaldırmamız gerekiyor.

Uygulamayı kaldırdıktan sonra telefonumuzun Dosyalarım bölümüne girip Whatsapp dosyasına dokunuyoruz.Screenshot_20170118-023928

Buradan Datebases dosyasına giriyoruz.

Screenshot_20170118-023933

 

Datebases dosyasının içinde son bir hafta içerisindeki iletilerin crypt`li hali vardır Crypt12 dosyasını açmak için msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt” adlı dosyanın adını(bu dosya adı farklı bir ad da taşıyabilir.)“msgstore.db.crypt” şeklinde değiştirmemiz gerekir. Dosya adını değiştirdikten sonra Whatsapp uygulamasını tekrar indiriyoruz.

Uygulamayı tekrar indirdikten sonra karşımıza şöyle bir ekran çıkacak.

Screenshot_20170118-02021820170118_030125

Ben burada mesajları geri yükle butonunadokundum ve yaklaşık 70mbmesajlarıgeriyüklendi.Sizde bu adımları takip ederek crypt edilmiş dosyaları çözebilir. Yedeklenen mesajları tekrar okuyabilirsiniz.

Güncelleme

Yedeklenen Whatsapp Dosyaları Bilgisayardan Nasıl Okunur?

Mesajları okumak için telefonumuzdan şu adımları izlememiz gerekiyor.

 1. Telefonunuzdan Whatsapp uygulamasını açın.  Ayarlar => Sohbetler => Sohbet Geçmişi => Sohbeti E-postala yolunu izliyoruz. Daha sonra görüntülemek istediğimiz whatsapp kişisini seçiyoruz. Medyalı veya Medyasız görüntüleme seçeneğine dokunuyoruz. 

Daha sonra Eposta veya Gmail seçeneğine dokunuyoruz.

Mesajların Eposta veya Gmail yoluylamı gönderileceğini seçtikten sonra gönderilecek epostayı giriyoruz. Gönder butonuna basıyoruz.

 

 

 

Mesajlarınız Gmail`e gönderilmiştir.

 

 

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

61 Yorumlar

 1. denilenleri aynen yaptım fakat cryp12 uzantılı dosyaları açamadım.Başka bir yolu varmı?Burada bahsedilen yöntem
  whatsapın yeni sürümülerinde çalışmıyor sanırım.

 2. İyi günler ben başkasının 3 ay önce sildiği. Mesajlarını okumak istiyorum.yedek yapılmadığını biliyorum. Bunu yolunu gösterebilirsiniz. Kayıp birisini bulacağız.çok önemli.bana bir yol gösterin.tşk ederm

  1. Merhaba,

   Yaşadığınız olayın detayını bilmiyorum ancak yedek alınmadığını biliyorsanız malesef silinen mesajları okuyamazsınız.Sadece yedeklenen geçmiş yazıları okuyabilirsiniz.

 3. Kardeşim dediklerini uyguladım fakat

  ‘trying to repair android database….
  Erişim engellendi.
  trying to decrypt android database…
  Error: cannot operate on a closed cursor.

  diye bi hatayla karşılaştım

  1. yazıda en son başlığı attığım metod kesin olarak gerçekleşmektedir. Crypt dosyalarını açmak artık güncel olmayabilir.

 4. Selamlar dostum her dedğini yaptım ancak şöyle bir hata alıyorum

  Cannot operate on a closed cursor

  erişim engellendi

  1. Şuan denemelerimize göre crypt dosyaları açılamıyor.Telefon üzerinden denediniz mi yedeklerinizi okumayı ? 2. yöntemde mevcut.Cevabınıza göre size yol göstermek isteriz.

 5. Merhaba elimde başka birine kayıtlı wp hesabının mesaj yedekleri mevcut. Ben “Whatsapp Yedeklenen Mesajları Telefondan Okuma” metotundan yararlanarak benim yedeklerim yerine başka hesabın yedeğini kendi hesabıma aktarabilir miyim ?

  1. Merhaba, daha önce denemedik ama.Telefon numarası uyuşmuyorsa yedekler yüklenmeyecektir. ( büyük ihtimal ) Eğer denerseniz olumlu olumsuz sonucu buraya yazarsanız çok seviniriz 🙂

   1. Şahsen denemeye korkuyorum 🙂 Tanıdık birinden rica edeyim eğer bir sonuca ulaşırsam yine buraya bildiririm.

 6. Ben eski konuşmalarımı sildim baya bir seneyi geçti
  ama onlardan bazılarına suan ulaamam gerek v bu işlemi yapsam o kadar eski yedek mesajlarıma ulasabilirmiyim

 7. kullandığım hat başkasınındı; yedeğimi kendi gmail hesabımdaki drive yükledim fakat hattı sahibine verdiğimden hesabımdaki kendi yedeğimi kullanamıyorum; hesapda cok mühim iş için gerekli telefon numaraları mevcuttu; yardımcı olmanızı çok istiyorum; kısaca hat yok fakat drive yedeklenmiş hat var!!!

 8. Selam Ben Whatssp konusmalarımdan birini yanlıslıkla sildim içinde özel bilgilerim vardı
  ve bunu iki hafta sonra fark ettim.
  silmeden önceki 1-2 gün öncesi whatsap klasörünü pcye kopyalamastım
  klasörlere baktım msgstore adlı sayfalar var tıkladım açılmıyor gerekli program olmadığından dolayı
  bunu kopyalayıp tlfnun whatsapp klasörürüne kopyalasam acaba o konusma geri gelirmi
  yahut içerini açmam için ne yapmam lazım bilgisi olan varmı ? databases klasöründe 7-8 güne ait sayfalar var

 9. Teşekkür ederim bilgisayardan açamadım ancak telefon üzerinde ki yöntemle açtım.

 10. merhaba sevgilim watsapda biriyle konusdu ve mesajları hemen sildi. ben bu mesajlara ulaşabilirmiyim .

  1. Merhaba,

   Hemen yazıp sildiyse bu mesajlara ulaşmanız mümkün değildir.Whatsapp otomatik olarak her gece 02:00’da yedekleme yapmaktadır.Her mesajı yedeklememektedir.

 11. Merhabalar.. Alim ileri muhasebe programini telefonumda kullaniyorum. Telefonuma format atmam gerektigi icin programin cari dosyasini bilgisayarima yukledim ve telefonumu formatladim. Alim programini tekrar telefonuma kurdum ancak bilgisayarima yukledigim yedek programi telefonuma tekrar aktaramiyorum ve cari dosyalarimi acamiyorum. Ayni yedek dosya gmail hesabimda da mevcut. Yedek olarak yukledigim dosyanin uzantisi db_crypt olarak gorunuyor. Bilgisayarimdan da cari listelerini acamiyorum. Konuyu nasil cozebilirim yardimci olursaniz sevinirim cari listesine tekrar ulasmam lazim …

  1. Aynı whatsapp hesabı üzerinden otomatik alınan yedekler telefon üzerinden kolaylıkla açılabiliyor.Yaşadığınız sıkıntıyı bizimle paylaşır mısınız ?

 12. merhaba benim yedeklenmiş bir konuşmam var .bunu bir şekilde saklamak istiyorum. e postayla gonderdim 3te birini aldı yaklaşık 3te 2lik kısmı kaldı.Bir şekilde o konuşmanın tamamını bilgisayarıma alabilmemin yolu yok mu ?

  1. Merhaba,

   Yedeklenmiş konuşmalarınız google drive’da saklı kalacaktır.Yedeklenmiş dosyalarınızı bilgisayarınıza almanızda bir sıkıntı yaşanmaması gerekli.Google Drive’ın masaüstü programını grup hesabınıza bağlanarak yedeklerinize ulaşabilirsiniz.

 13. Bişey sormak istiyorum. Iphone kullanıcısıyım whatsapp konuşma geçmişleri silindi ve icloud’da yok. Ben bunları karşı taraftan mail olarak aldım yani konuşma geçmişleri mailimde var. Bunları telefona aktarma şansım var mı?

  1. Karşı taraftan mail olarak aldım dediğiniz kısım sanırım başka bir kişiden yedek konuşmaları aldınız.Sadece kendi whatsapp hattınızdaki yedekleri aktif edebilirsiniz.Eğer yanlış anladığım bir nokta varsa, belirtmeniz durumunda doğru cevabı size iletebilirim.

   İyi günler.

 14. merhaba, android telefonumda ki whatsapp konuşmalarımı google drive yedekledim iphone telefonumda google drive konuşma yedeklerim güncellenmiyor. kişilerimin görünmesi için sohbetleri aktarmam gerek. bunun için ne yapabilirim?

  1. Merhaba,

   Android ve iOS farklı işletim sistemleri olduğu için büyük ihtimalle yedek dosyalarıda farklıdır.Kişilerinizin görünmesi yedekler ile alakalı durum değildir.Whatsapp’ın aldığı yedekler sohbet yedekleridir.

 15. merhabalar google drive üzerinde yedekleme yaptım 66mb. whatsapp ı kurup yeniden indirdiğimde 56 mb ın bulunduğu yazıyordu alt kısımda ise bunun 47 mb ı yüklenecek yazıyordu. yine her ihtimale karşı geri yükle dedim fakat en önemli konuşmam yüklenmemiş. ne yapmalıyım nasıl hepsini yüklerim

 16. Merhaba Android telefonum kırıldı şuan onu açamıyorum ancak 2 GB lik Google Drive Whatsapp yedeğim var? Bunun içindeki sohbet ve fotoğraf vs leri nasıl geri alabilirim? Bilgisayardan alabilme ihtimalim var mıdır veya Iphone’ye aktarabilme ihtimalim var mıdır?
  Şimdiden teşekkürler.

 17. Samsung telefonum kırıldı içinde watsapp yedeklerim google drive da fotoğraflarım var. Bunları bilgisayardan nasıl görüntüleyebilirimm acil yardım ?

 18. Merhaba.Gmail hesabim calindi ve google drive bölümunde watsap konusma yedeklerim vardi bi baskasini bunlari telefon hatti olmadan okuyabilir mi yardmci olursanaz sevinirm.

 19. Bu yazı için binlerce kez teşekkürü borç bildim. Sırf bunun için yorum yalıyorum sitemizde reklam felan yokmu tıklamak istedim bi an destek olasım geldi ? Teşekkürlerim iyi bloglar..

 20. programı kurdum fakat scripts dosyasının icindeki install pycrypto yu bulamadım yardımcı olabilirmisiniz

 21. Arakdaşlar Merhaba ( 28.02.2018 )

  Bu crpyto12 dosyalarını bilgisayardan okuyabilen var mı ?
  Denemediğim yol kalmadı .
  Lakin databaseler bana ben onlara bakıp durduk.
  Var ise bunu başaran lütfen mail atabilir mi ?

  mustafausta@alternaticelog.com

 22. Merhaba whatsapp mesajlarimi usb icine kaydettim şuan txt dosyasi olarak gorunuyor dosyayi actigimda meaajlarim karmaşık harf ve rakamlar olarak gorunuyor word dosyasi olarakta aciyorum fakat durum degismiyor mesajlarimi nasil okuyabilirim

 23. Merhaba bir sorum olacak yanıtlarsanız çok sevinirim. Türk hattımı iptal ettirmiştim ancak whatsappımı yurtdışında iptal ettiğim aynı numaradan kullanmaya devam ediyordum. Fakat telefonumda bir sorun oldu ve backup alıp tekrar kurulum yapılması gerekti, bu işlemler yapıldıktan sonra numara iptal edildiği için o numara üzerinden tekrar whatsapp kuramadım ve alman hattım üzerinden kursum. Eski numarada kalan backup dosyasındaki yazışmalara ulaşmam mümkünmü?

 24. merhabalar şevket bey gmail hesabım üzerinden drive dan whatsap yedeklerim indirildi başka bir bilgisayara öncelikle böyle bir şey mümkün mü? mümkünse açıp okuyabilir mi bu öesajlar whatsap tarafından şifrelenmiyor mu ? ne kadar sürelik bir yedeğe ulaşabilir ?ayrıca ben daha sonra yedeği sildim bu bir işe yarar mı ?şimdiden çok teşekkür ederim:)

 25. Merhaba, telefondan yedeklenen mesajları okumak için yazdıklarınızı yaptım ancak dosya tarayıcıda açılıyor fakat bol görünüyor bu neden olabilir?

 26. denilenleri aynen yaptım fakat cryp12 uzantılı dosyaları açamadım.Başka bir yolu varmı?Burada bahsedilen yöntem
  whatsapın yeni sürümülerinde çalışmıyor sanırım.

 27. Gmail de yedeklenen Whatsapp yazışmalarını tekrar okuyabilmek gibi bir sansım var mı ? Numaram değişti

 28. Sevket bey bilgisayarimda baskasinin whatsapp yedekleri var. Şuan bunlari açabilecek çalışan bir yöntem varmı. Bilgisayardan yada telefondan. Karsi taraf whatsapp kullanmayi birakti.Durum çok sıkıntılı. Mail atarsaniz cok sevinirim. Yada size göndereyim. zincirci01@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı