Modemin Üzerindeki USB Portu Ne İşe Yarar

Evinizde duran modemin arka kısmındaki portlara daha önce baktınız mı? Eğer baktıysanız bir çok modemde olduğu gibi bir USB portu olduğunu fark ettiniz. Peki modemde USB portu ne işe yarar ki? Kim oraya gidip de telefonunu, tabletini şarj etsin? Demiş olabilirsiniz. Aslında o portun telefonunuzu şarj etmekten çok daha farklı bir amacı var. Modemdeki USB portu, tek bir noktadan kolay bir şekilde tüm ağınıza ve ağınızda bulunan bilgisayarlara yazıcı ve dosya paylaşına olanak sağlar. USB yazıcı ve harici USB depolama aygıtlarını(harici USB disk, Flash Disk vb.) bilgisayara bağlamak yerine  modeme bağlayarak tüm ağınıza paylaştırabilirsiniz. Böylelikle standart bir USB yazıcıyı ya da harici USB diski, tıpkı bir ağ cihazı gibi kullanabilirsiniz.

Harici Diskinizi Ağınızda Kolayca Paylaştırır

Günümüzde fotoğraflar, videolar, filmler, müzikler, oyunlar ve kişisel dökumanlar sabit diklerde tutulmakta. Kullanıcıların bu diskleri ağ üzerinde paylaşmaları için ilave donanım satın alınması gerekmekte ya da paylaşılacak USB diskin sürekli olarak cihaza bağlı olması gerekmekte. Bir diğer alternatif ise, pek hesaplı olmayan ağ disklerinden satın almaktır. Modeminiz, bu karmaşık ve pahalı çözümler yerine, tek bir noktadan ağınızdaki tüm bilgisayarlara USB disk ve içeriğini rahatlıkla paylaşmanıza olanak sağlar.

USB Yazıcınızı Ağınızda Paylaşıma Sunar

Kullanıcıların, ev ve küçük iş yerlerinde bulunan USB yazıcıları tüm bilgisayarlar tarafından kullanabilme ihtiyaçları doğmuştur. Mevcut yazıcıları ağda paylaşmak için ilave donanım satın alınması gerekmekte. Modeminiz, bütün bu pahalı çözümler yerine modeminiz üzerinden tüm bilgisayarlara USB yazıcınızı paylaşmanızı sağlar. Artık USB portun ne işe yaradığını biliyorsunuz. Arkadaş ortamında konusu açıldığında verebileceğiniz mantıklı bir cevabınız var.

Sinan Can Soysal

Donanımla iç içe yaşayan. Klimayı icat eden şahsiyete hayranlık duyan, kendi kendine takılan bir zat-ı muhterem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı