Teknoloji Haberleri

Suçsuz Bir Şekilde 31 Yıl Hapis Yatan Adama Rekor Tazminat!

İşlemediği bir suç için 31 yıl boyunca hüküm yatan Lawrence McKinney, bu sebepten dolayı 1 Minyon Dolar tazminat alacak!

31 yıl tecavüz ve soygun nedeni ile hüküm süren adam, hapisten çıktığı anda bu işin peşini bırakmadı. Hakkını adalete sığınarak arayan Lawrence, hapisten çıktığında sadece 75 dolar ödeme almıştı. 2009‘dan bu yana devam eden çalışma, geçtiğimiz günlerde sonlandı ve Lawrence 31 yılın sonunda büyük bir servetin sahibi oldu.

ABD’de bu zamana kadar en yüksek verilen tazminatlardan birisi 61 yaşındaki Lawrence’e verildi. Lawrence’in avukatı konu ile ilgili yetkililere teşekkür ederek “Hiç kimse daha önce bu kadar uzun süre yanlış bir şekilde mahkum edilmemişti.” ifadelerini kullandı. 

Ekim 1977‘de bir kadının evine zorla girerek ona tecavüz etme suçundan yargılanan tahlihsiz adam yapılan incelemeler ve DNA testleri sonucunda suçsuz olduğu anlaşıldı. Bu incelemeler yapılmasaydı Lawrence 115 yıl hüküm yatacaktı. Hapisten çıktıktan sonra herşeyi değişen ve geride kalan adam, kimliği bulunmadığı için ne yazık ki 2009’dan bu yana davalar ile uğraşıyordu. 2016 yılında mahkemelere başvuran ancak bir sonuç alamayan adam, Tennessee valisi tarafından haklı kılındı. Resmen suçsuz yere 31 yıl boş yere yatan adama tazminat hakkı doğdu. ABD yasalarına göre bir eyalet’den çıkabilecek en yüksek tazminat tutarı 1 Milyon Amerikan Doları olduğu için bu tutara kavuştu. 10 yıl boyunca aylık 3350 dolar taksitler halinde ödenecek olan tazminat, kendisi vefat ederse ailesine verilecek.

Etiketler

Selim Ak

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı