Teknoloji Haberleri

4.5G İlk Zamanlar Beklendiği Kadar Hızlı Olmayacak !

1 Nisan 2016 tarihinde ülkemizde kullanılmaya başlanacak 4G LTE ve VoLTE teknolojisinin bazı aksaklıklar ile beraberinde geleceği ortaya atıldı.

 

Gelen haberlere göre 4G LTE ve VoLTE teknolojisinde internet hızında 10 kata kadar bir hızlanma beklenirken karşı taraflar ile ilgili görüşme, çağrı yapma, sesli mesaj gibi benzeri aramalarda 3 saniyelik bir gecikme oluşacağı bildirildi. Bunun nedenin yapılan aramada 4G LTE ve VoLTE kullanmayan bir telefonu aradığınızda kendi şebekeniz ve telefonunuz kendisini otomatik olarak o esnada 3G‘ye düşüreceği için 3 saniyelik bir zaman kaybı yaşanacak.

 

4.5G

 

Örnek vermek gerekir ise bir X telefonu kullanıcısı 4G LTE ve VoLTE teknolojisi kullanıyor fakat arayacağı kişinin telefonu 3G teknolojisini kullanıyor. Bu X telefonu kullanıcısı bu kişiyi ararken kendi telefonu 4G LTE ve VoLTE teknolojisinden kendisini 3G teknolojisine düşürmeye çalıştığı için arama 5 saniyeden 3 saniyelik bir zaman kaybı ile 8 saniyeye çıkıyor.

 

Bu sorunun çözümü yine 4G LTE ve VoLTE teknolojisinin kendi içerisinde gerçekleşiyor. Şu anda birçok ülkede kullanılmaya başlanan 4G LTE ve VoLTE teknolojisi sayesinde arama süreleri kısalıyor (Bizim ülkemizde uzuyor. İşin garip kısmıda burda devreye giriyor. Zaten dünyada 4.5G yazısı yazdıran tek ülke biziz.Ne kadar da teknolojik bir gelişme(!)). 4G LTE ve VoLTE teknolojisinin en önemli özelliği ise telefon görüşmelerinin tamamının internet tabanlı olarak yapılması olarak nitelendiriliyor.

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı