Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

NFT Nedir? Ücretsiz NFT Nasıl Yapılır?

Blokzinciri teknolojisinin ve teknolojinin gelişmesiyle beraber her geçen gün yeni isimler duymaya devam ediyoruz. NFT, artık sosyal medyada adını sürekli duyduğumuz isimlerden birisi oldu. Blokzinciri teknolojisinin gelişmesiyle beraber, blokzinciri ürünleri gündelik hayatta adını çok duymaya başladığımız ürünler oluyor.

Diğer blokzinciri teknolojilerinin aksine NFT, insanlara kazandırdığı parayla kulağımıza daha hoş geliyor. Bunları gören insanların aklında “NFT nedir”, “nft nasıl yapılır”, “ücretsiz nft nasıl yapılır” soruları oluşuyor. Bu rehber içeriğimizde bu konu başlıkları üstünde duruyor, NFT rehberimizi sizlere sunuyoruz.

NFT Nedir? Non Fungible Token Nedir?

Blokzinciri ile ilgili bir teknolojiden bahsedip, Ethereum’u kullanmamak olmaz. Ethereum tabanlı çalışan NFT; İngilizce açılımıyla “Non Fungible Token”, Türkçe açılımıyla “Değiştirilemeyen Token” olarak adlandırılıyor. Adından da anlaşılacağı üzere NFT; basitleştirilmiş açıklamasıyla bir “telif hakkı sahipliği” gibi çalışıyor. Müzik, resim, tasarım, sanal mekanlar/yerler, yazılar ve videolar gibi eserlerin dijital varlığının “kişiye özel” olmasını sağlıyor. Asla değiştirilemeyen, çalınamayan, takas edilemeyen NFTler, bu sayede eserlerin değerini arttırıyor ve büyük bir pazar payı oluşturuyor. NFT eserler, açık arttırma yoluyla satışa sunuluyor.

Özellikle sanatla uğraşan insanların dijital eserlerinin “değerli” olmasını sağlayan NFT, bu sayede eserlerin çalınmasını, telif hakların ihlal edilmesini de engelliyor.

NFT Nasıl Üretilir? Ücretsiz NFT Nasıl Üretilir?

NFT üretmek sanıldığı kadar zor değil, asıl zor olan kısım eseri üretmek. Ürettiğiniz bir eseri ise NFT yapmak oldukça basit ve zahmetsiz bir iştir. Üstünde durulması gereken kısımları tabii ki bulunuyor, fakat bunlar da uğraşmak isteyen insanlar için oldukça basit gelecek adımlar. Bunun dışında ücretli veya ücretsiz, bir eseri NFT haline getirebilir ve satışa sunabilirsiniz.

OpenSea İle Ücretsiz NFT Üretin

Eskiden ağ ücreti kesmek zorunda kaldığı için tercih edilmeyen OpenSea, artık ücretsiz şekilde NFT üretmenize izin veriyor. Herhangi bir ağ ücreti vermeden, oldukça kısa adımlarla NFT üretebiliyorsunuz. Peki OpenSea nasıl kullanılır? OpenSea ile NFT nasıl üretilir?

 • İlk öncelikle opensea.io adresine gidin.
 • Anasayfada yer alan “Create” butonuna tıklayın.
 • Burada sizden bir cüzdan seçmeniz istenecek.
 • İsterseniz MetaMask cüzdan rehberimizi okuyup, MetaMask ile OpenSea hesabınızı oluşturabilirsiniz. Rehber için tıklayın.
 • MetaMask cüzdanınızı bağladıktan sonra sizden imza isteyecek, MetaMask üstünden “İmza” butonuna basarak imzalayabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan ekran, NFT’yi üreteceğiniz ekran.
 • İlk olarak NFT olarak sunmak istediğiniz eseri yükleyin.
 • Eserinize bir isim verin.
 • Ardından isteğe bağlı şekilde, eser hakkında bilgi içeren bir linki “External link” kısmına ekleyin.
 • İsteğe bağlı şekilde açıklamanızı girin.
 • Eğer bir koleksiyon oluşturduysanız, NFT eserinizi o koleksiyona dahil edebilirsiniz.
 • Geri kalanları da isteğe bağlı şekilde doldurup, ücretsiz NFT ürününüzü yayınlayabilirsiniz.

Bu adımları uyguladıktan sonra, ücretsiz NFT üretmiş olacaksınız. Bu NFT ürününüzün PR çalışması, değerini arttırmak tamamen sizin elinizde. Eğer ilgi çekici, güzel işlenmiş bir ürünse alıcısı çok geçmeden çıkacaktır. Unutmayın, NFT tamamen fiziksel sanat eserleri gibi çalışmaktadır. Değerli olabileceği düşünülen ürünler alınmaktadır. Basit, ilgi çekici olmayan, sanattan uzak NFTlerin pazarda çok bir değeri yoktur.

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

MetaMask Cüzdan Nedir? MetaMask Nasıl Kullanılır?

Sonraki İçerik

Telefondan Müzik Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler