Rehber

Huawei Cihazlarda Bölge Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’ye gelemeyen bir takım güncellemeler sonrası kullanıcılar Huawei cihazlarını Avrupa sürümüne geçirerek daha fazla güncelleme alıyorlar. Türkiye bölge kodunu içeren yazılıma göre Avrupa bölge kodunu içeren yazılım daha stabil olunca kullanıcılar bu duruma da ayak uyduruyor. Peki siz nasıl geçeceksiniz? Hemen anlatalım;

Bu işlemlerde cihazınızın GARANTİ DIŞI olarak işlem görebilir, yaptığınız herhangi bir hatan dolayı sorumluluk kabul etmiyoruz.

 • Öncelikle belirtmeliyim ki bu işlemler öncesi elinizde olması gereken iki şey var; bunlardan biri bootloader şifreniz (Almadıysanız buradan destek alabilirsiniz), diğeri ise C432 bölge kodunu içeren oeminfo.img dosyanız.
 • Bootloader şifrenizi alıp cihazınızın OEM kilidini kaldırdıysanız ikinci aşama olan oeminfo.img dosyanızı indirebilirsiniz. Bu dosyayı XDA üzerinden “Cihaz modeliniz C432 firmware”  şeklinde aratıp indirebilirsiniz.
 • Dosyanızı bulup indirdikten sonra, (indirmeden önce mutlaka indirdiğiniz dosyanın sizin cihazınız ile uyumlu olduğuna dikkat edin) cihazınızı bilgisayara bağlayıp (Fastboot Mod’da) ADB&Fastboot Minimal Tool ile cihazınıza TWRP kurun. (Site üzerinden destek alabilirsiniz)
 • TWRP kurulu cihazınızı tekrar bilgisayara bağlayıp, ADB’nin kurulu olduğu dizine oeminfo.img dosyasını atın
 • TWRP kurulu cihazınızı TWRP modunda açıp (Ses Açma+Güç) oeminfo.img dosyasını Oem İnfo şeklinde flashlayın..
 • Daha sonra ADB’yi açıp “adb push oeminfo.img /sdcard/oeminfo.img” kodunu girin. Bu işlemden sonra cihazınıza bir yükleme yapacak ve oeminfo.img dosyasını cihazınızın ana dizinine atacaktır.
 • Cihazınızı açtığınızda otomatik olarak eRECOVERY dediğimiz Huawei’nin download menüsüne atacaktır. Bu menüde cihazınızı WiFi’ye bağlayıp devam ediyorsunuz ve otomatik olarak en uygun C432 sürümü ve recovery dosyasınızı cihazınıza kuruyor.
 • İşlem sonunda Bootloader kilidiniz otomatik olarak kapanacaktır, kilidi kapatmanıza gerek yoktur.
 • Cihazınız açıldığında sıfırlanmış olduğunu göreceksiniz, Firimware Finder uygulaması üzerinden tam paket güncelleme yaparak en yüksek sürüme güncelleyebilirsiniz.

Bulunan bazı OEMINFO dosyaları;

-P9 Lite 2017 Tek Sim (PRA-LX1) – Link

-P9 Lite 2016 Tek Sim (VNS-L31) – Link

-Mate 10 (RNE-L21) – Link

-P10 Tek Sim (VTR-L09) – Link

-P10 Çift Sim (VTR-L09) – Link

-P10 Plus Tek Sim (VKY-L09) – Link

-P9 Tek Sim (EVA-L09) – Link

Bulamadığınız OEMINFO dosyalarını model kodunuz ile mesaj olarak gönderin, yayınlayalım.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

2 Yorumlar

  1. Merhabalar, C464 oeminfo’su tekrar flaşlanınca maalesef erecovery ile yazılım yüklenmiyor. Bu yüzden C432’de kalmanızı öneriyoruz. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı