Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

MetaMask Cüzdan Nedir? MetaMask Nasıl Kullanılır?

Son günlerde oldukça ilgi artıiı yaşayan Ethereum blokzinciri üstündeki kripto varlıklar ve NFT koleksiyonları beraberinde MetaMask adını duymamızı sağladı. Fakat bu işlerle ilgilenmek isteyen fakat yeterli bilgisi olmayan kullanıcıların aklında “MetaMask nedir”, `MetaMask cüzdan nasıl kullanılır” sorularını oluşturuyor. Bu rehberimizde bu sorulara değinip, kabaca bir MetaMask rehberi sunacağız.

MetaMask Nedir? MetaMask Ne İşe Yarar?

MetaMask, ConsenSys Software Inc. tarafından geliştirilmiş Ethereum blokzinciri tabanlı bir kripto varlık cüzdanıdır. Bu cüzdanı kullanarak tokenlerinizi değiştirebilir, transfer edebilir ve kripto borsalarıyla bağlantı kurarak rahatça kullanabilirsiniz. Ekstra bir uğraş gerektirmeden oldukça kolay çalışan MetaMask ile, NFT satışlarınızı da yapabilirsiniz.

Unutmayın, MetaMask cüzdan bir borsa değildir. Borsa işlemlerinizi MetaMask ile yapamazsınız.

MetaMask Nasıl Kullanılır?

MetaMask cüzdan, kullanımı oldukça basit Ethereum varlık cüzdanıdır. Çok basit kullanım için tasarlanmış arayüzü sayesinde, işlemlerinizi oldukça basit şekilde halledebilirsiniz. Aynı zamanda mobil uygulamasının içinde bulunan tarayıcı sayesinde, borsalarla bağlantıyı rahat şekilde yapabilirsiniz.

Bilgisayarda MetaMask Nasıl Kullanılır? Bilgisayara MetaMask Nasıl İndirilir?

MetaMask bilgisayarda sadece tarayıcı eklentisi olarak çalışmaktadır. MetaMask’i bilgisayarda kullanmak istiyorsanız ilk öncelikle MetaMask’in desteklediği tarayıcılardan birine sahip olmanız gerekmektedir. MetaMask’in desteklediği tarayıcılar ise:

 • Chrome
 • Mozilla Firefox
 • Brave
 • Edge

Eğer uyumlu bir tarayıcı yüklediyseniz, sırada nasıl kullanılacağı ve indirileceği var. Oldukça basit işlemler:

 • İlk öncelikle https://metamask.io/download/ adresine gidin.
 • “Install MetaMask” butonuna basın ve eklentiyi tarayıcınıza kurun.
 • Kurulduktan sonra, sizi bir web sayfasına yönlendirecek. Bu sayfada “Başlarken” seçeneğini işaretleyin.
 • “Bir Cüzdan Oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Size verilenleri kabul edin.
 • Bir şifre belirleyin ve devam edin.
 • Burada verilen kelimeler, sizin gizli ifadeleriniz. Bunlar MetaMask hesabınızı başka cihazlarda açmanıza, şifrenizi kurtarmanıza yardımcı olacaklar. Bu ifadeleri not alın.
 • Not aldıktan sonra MetaMask size ifadelerin sıralamasını soracak. Bu sıralamaya uygun şekilde yerleştirin.
 • Tebrikler, artık bir MetaMask hesabına sahipsiniz.

Kullanmak için ise, yapmanız gerekenler çok basit. Basit arayüzü sayesinde MetaMask ile işlemlerinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. MetaMask ile kripto varlık göndermek için “gönder” butonunu, kripto varlığınızı takas etmek için de “takas” butonunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Telefonda MetaMask Nasıl Kullanılır? Telefona MetaMask Nasıl İndirilir?

Telefona MetaMask indirmek için Google Play’den veyahut App Store üzerinden cihazınıza indirmeniz gerekmektedir. MetaMask’ı telefonunuza indirdikten sonra bilgisayar için sunduğumuz adımları takip ederek hesabınızı aynı şekilde açabilirsiniz. Kullanmak için de yapmanız gerekenler aynıdır.

MetaMask cüzdan oluşturmak ve kullanmak göründüğü üzere bu adımlarla beraber çok basit. Bu rehber içerikte, günümüzde fiziksel cüzdanın yerini tamamen almaya başlayan sanal cüzdanı anlattık. Bu cüzdanı kullanarak hem NFT satışlarınızı rahatlıkla yapabilir, hem de Ethereum tabanlı kripto varlıklarınızı depolayabilir, yollayabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Türk Telekom’un Oyunculara Özel GAMEON Projesi Duyuruldu

Sonraki İçerik

NFT Nedir? Ücretsiz NFT Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler