Teknoloji Haberleri

Firefox NPAPI Desteğini Kaldırıyor.

Birçok kişinin tercihi internet tarayıcısı Mozilla Firefox, 2016 yılında NPAPI tabanlı eklentilerden desteğini çekeceğini açıkladı. Daha önce Chrome‘un da yaptığı gibi olsaı güvenlik açıkları nedeniyle bu altyapıyı kullanan eklentilerden desteğini çekecek olan Firefox’un desteklemeyeceği eklentiler arasında Java ve Silverlight‘da yer alıyor.

2016 yılının sonuna kadar kademeli bir şekilde bu işlemi gerçekleştirecek olan Mozilla bir tek Adobe Flasheklentisinin fişini çekmeyecek. Bunun nedeni ise her ne kadar Java ve Silveright‘ın yerini HTML5 alsa da Adobe Flash‘ı kullanan sitelerin azımsanmayacak kadar fazla olmaları.

Eğer siz de bir Mozilla Firefox kullanıcısıysanız büyük bir ihtimalle Java ve Silveright’ın eksikliğini yaşamayacaksınız. Zira artık bu eklentiler yerine yeni nesil HTML kodlama olan HTML5 kullanılıyor.

Ayrıca Firefox eski kullanıcılarının coguunu kaybetmiş durumda. Yeni nesil tarayıcı olan Yandex ; Mozilla ve Chrome’dan kullanıcıları çekip alıyor. Bunun nedeni ise yandex tarayıcısından herhangi bir java – adobe – silverlight gibi problemlerin olusmamasıdır.

Yunus Emre Baran

Sosyal Medya Uzmanı , Web - Grafik Tasarımcısı , Tekneloji.net Yazarı , Radyosu Uzmanı , THK Adayı . . . Blue Way Media Kurucusu , IOS - APPLE Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı