Teknoloji HaberleriYaşananlar

98 Yaşındaki Resmi Gazete Kapandı !

Resmi Gazetenin kapatılması dijital yayıncılığın ve kağıt tasarrufunun en önemli örneklerinden olacak.

Ülkemizde yaşanan gelişmeleri ve değişimleri öncelikle resmi gazeteden öğreniyoruz. Daha doğrusu öğreniyorduk.. 98 yaşındaki resmi gazete 17 Eylül itibariyle yayın hayatına son veriyor ve sadece dijital yayıncılık üzerinden faaliyet göstermeye başlıyor.

Hem Tasarruf Hem Yenilik

Resmi Gazetenin kapatılmasının büyük sebeplerinden biri kağıt fiyatlarının artması. 7 Ekim 1920 yılında kurulan Resmi Gazetede Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından çıkarılan kararlar, yasal değişiklikler ve genelgeler yayımlanıyordu. 8 bin adet basılan Resmi Gazete son aylarda 2 bin adete kadar düşürülmüştü.

En Büyük Sayılı Baskı Sİstemi

Resmi gazete başbakanlık basımevi’nde basılıyordu. Burada çok önemli basım üniteleri ve donanımlar bulunuyor. Dünyada ise sadece Türkiye, Fransa ve Suudi Arabistan’da bulunan tek renk baskı yapabilen ve saatte 60.000 adet baskı kapasitesine sahip bu basımevi donanımlarını bir üniversiteye alması için teklif iletmiş. Üniversite ilgilenmeyince ise hurdaya gitmesinden endişe duyuluyor.

Çalışan İşçilere Son İş Günü Tebliği Yapıldı

Kağıt bölümünü kapatan resmi gazete, 14 Eylül 2018 Cuma günü 130 personele son iş günü tebliği yaptı. Basımevi’nde çalışan bazı işçiler işçi statüsünde yer aldığı için yeni kurumlarına dağıtıldı. İşçi statüsünde yer almayan personel için ise yolun sonu gözükmüş duruyor.

Siber Saldırı Konusunda Endişeler

Yazılı baskıyı sonlandırmasının ardından tamamen dijital yayıncılığa geçecek olan Resmi Gazete’de siber saldırıların hedefi olma endişeside bulunmuyor değil. Arşivlerin tamamen dijital ortamdan erişileceği düşünülürse yüksek güvenlikli bir altyapı hazırlanacağını düşünüyoruz.

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı