Teknoloji Haberleri

Huawei bastı , geçti!

5G çalışmalarında Çinli Huawei , doğal koşullardaki ilk testi gerçekleştirdi.Son zamanlarda oldukça hız kazanan 5G çalışmaları, Çinli cep telefon markası ve Japonya telekom devi NTT DOCOMO işbirliği ile laboratuvar ortamından çıkarılarak ilk doğal koşullardaki testleri gerçekleştirdiler.

5G ile 3.6 Gpbs hıza ulaşıldı!Geçtiğimiz günlerde yapılan 5G‘nin ilk geniş ölçekli alan testlerinde aynı anda 24 cihaz 5G ağını kullandı. Gerçek dünyada yapılan ilk 5G testinda şirket 6 GHz frekansında yapılan yayında en yüksek 3.6 Gpbs hıza ulaşmayı başardı.

Huawei ayrıca bu test esnasında veri indirme hızı ortalama olarak 1.34 Gpbs seviyesinde olduğunu yaptığı açıklamada belirtti.

Nokia ise daha önceleri laboratuvar ortamında gerçekleştirdiği 5G testinde 73 GHz frekansında 10 Gbps hıza, Samsung ise 28 GHz frekansında 7.5 Gbps hıza ulaşabilmişti. Ancak Huawei’nin elde ettiği sonuçlar günlük hayatta kullanmaya daha yakın yapılan testler ile elde edilmiş durumda. Bu durumda Çinli cep telefon markası rakiplerine hız konusunda fark atmış duruyor 🙂

Yunus Emre Baran

Sosyal Medya Uzmanı , Web - Grafik Tasarımcısı , Tekneloji.net Yazarı , Radyosu Uzmanı , THK Adayı . . . Blue Way Media Kurucusu , IOS - APPLE Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı