Teknoloji Haberleri

Cpu,Gpu ve Apu Nedir? Farkları Nelerdir?

Bilgisayarlarımızın bel kemiği olan GPU ve CPU temelde aynı görevi yapıyor görünse de her ikisi arasında önemli bir fark var. Çünkü GPU`nun yaptığı işi CPU hakkıyla yapamaz, CPU`nun yaptığı işi GPU yapamaz çünkü CPU merkezi işlem birimidir. GPU ise Grafik işlemci ünitesi`dir. 

Peki GPU ve CPU arasındaki fark nedir?

İki donanım öğesi de aynı görevi getiriyor. 0 ve 1 dilindeki problemleri büyük bir hızda çözüyorlarsa da CPU ile GPU arasındaki en önemli fark, CPU’lar genelde ekran kartı olmayan ve grafiksel işlerin yapılmadığı bilgisayarda kullanılmaktadır. GPU işlemciler ise grafiksel işlerde mükemmel grafik görüntüsü elde etmek amacıyla kullanılır.

Merkezi İşlem Birimi (CPU) Nedir?

Eğer bilgisayarı insan vücuduna benzetecek olursak, CPU bilgisayarın beyni olarak nitelendirebiliriz. Aynı anda birden çok işlemi yerine getirebilen işlemciler, bilgisayarın performansından sorumludur. İşlemciler birden çok işlemi yerine getirebilmek için birden fazla çekirdek kullanılırlar. İşlemci hızı gigahertz (GHz) cinsinden ölçülür. Bu yüzden işlemci alırken hem hızına hem de çekirdek sayısına bakmanız bilgisayarınızın sunacağı performansı açısından büyük önem taşır.

İşlemci denildiğinde akla ezeli rakip olan İntel ve AMD markaları geliyor. Bu iki marka performans açısından birbirleriyle yarışıyorlar.

işlemci

Grafik İşlemci Birimi (GPU) Nedir?

Görüntü işlemcisi olarak da adlandırılan GPU, iş istasyonları ve oyun konsollarında grafik yaratımı için kullanılır. Modern GPU`lar grafik ve tasarım isteyen işlerde ya da oyunlardaki görüntü performansı ile hızlı ve kaliteli olması bakımından oldukça verimlidir. GPU`lar anakart üzerine tümleşik yani CPU yonga seti ile paylaşım yapabilirken, ayrılmış GPU`lar ayrı bir veriyolu ile ayrı bir donanım parçası olarak işlem yapar.
GPU`lar yüksek sayıdaki çekirdekleri sayesinde oyun, video düzenleme, grafik tasarım gibi alanlarda yüksek performans sergilerler. GPU sayesinde, bilgisayarınızın standart işlemcisi yani CPU, grafik performansı için çaba harcamaz dolayısıyla daha az yorulmuş olur.  

GPU teknolojisini kullanan markalara örnek olarak Nvidia G-Force, ATI Radeon ekran kartları’nı örnek gösterebiliriz.

Hızlandırılmış İşleme Ünitesi (APU) Nedir?

APU, Accelerated Processing Unit‘in yani (Hızlandırılmış İşlem Birimi)`nin kısaltmasına denir. Bu çiplerdeki asıl amaç fiyat/performans ürünü sunmaktır. Çipin içerisindeki bileşenler birbirine yakın olduğundan veri transfer hızı yarı yarıya artar. Güç tüketimi ve buna bağlı olarak bilgisayardaki ısınma faktörü en aza indirgenir.

Günümüzde orta-alt sınıf dizüstü bilgisayarda görsek de bu teknoloji son zamanlarda AMD`nin çalışmaları ile yüksek fiyat/performans dediğimiz bilgisayarda da kullanılıyor. APU kullanılmış bir bilgisayardaki oyun performansını aşağıdaki videoda inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı