Rehber

Wifi Bağlantısı Sürekli Neden Kopar?

Kablosuz bağlantım sürekli kopuyorsa ne yapmalıyım?

Dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla ethernet kablosuyla bağlantı artık tarihe karışmış durum da. Hal böyle olunca kablosuz bağlantı da yaşadığımız sorunlar hayat kalitesini oldukça etkiliyor. Tam filme dalmışken, önemli bir işe veya yazıya dalmışken internet kesilmesi yaşanması gerçekten sinir bozucu oluyor. Peki kablosuz bağlantının sürekli kesilmesi neden kaynaklanıyor?

Kablosuz bağlantılarında yaşanan sürekli kopma ve hız sorunlarının sebebi çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Kaliteli bir kablosuz bağlantı sağlamak için modemi televizyon, mikrodalga, çamaşır, bulaşık makinesi gibi elektronik aletlerden uzak tutmanız gerekir. Çünkü elektronik aletlerdeki sinyallerin modemde ki sinyallerle çakışması modem sinyalini bloke eder ve bağlantıda kopma yaşarsınız

Modem ve bilgisayar arasındaki duvarın kalınlığı, duvarlarda bulunan ısı ve ses yalıtımı hatta evinizde bulunan aynalar bile hız ve bağlantı problemi yaşamanıza sebep olur. Bu yüzden modemin konumunu bilgisayarı sık kullandığınız yerde tutmanız sorunu bir nebze azaltacaktır.

Kablosuz Bağlantıyı Güçlendirme Çekim Gücü Arttırma Yöntemleri

İnternet bağlantınız kesildiği anda hemen modeminize bakın ve modeminizde hangi ışıkların söndüğünü kontrol edin. ADSL ışığının sönmesi kablo, genel durum ya da alt yapı sorunlarını, internet ışığının sönmesi ise internet servis sağlayıcı kaynaklı genel bir sorun olduğunu işaret eder. Bu gibi durumlarda modeme reset atmak sorunuzun çözümü olabilir. Modeme reset attığınızda modeminiz fabrika ayarlarına döndüğü için, modeminizin şifresi de fabrika ayarlarına döner. Modem şifresi modemin arka tarafında yer alır.

  • Eğer telefon hattı kullanıyorsanız sprinter isimli cihazı kontrol edin ve kabloları doğru taktığınızdan emin olun.

  • İnternet servis sağlayıcınızla görüşün, arıza kaydı oluşturun ve arayüz kanal ayarı yaptırın.
  • Çevrenizde çok sayıda modem kullanılıyorsa, aynı kanal kullanımı nedeniyle internet bağlantınız yavaşlayabilir. Bilgisayar arayüzüne girip, modem kablosuz bağlantı ayarlarına giriş yaptıktan sonra, kanal ayarlarını otomatik yap seçeneğini işaretleyin ve modemi yeniden başlatın.

Buna rağmen bağlantı sorunu yaşıyorsanız, modeminiz eski olabilir bu yüzden servis sağlayıcınızdan veya tekno marketlerden yeni bir modem temin edebilirsiniz.

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı