İnternetMobilTeknoloji Haberleri

UC Browser Google Play Store’dan Kaldırıldı

Alibaba’nın UCWeb tarafından geliştirilen popüler mobil tarayıcı UC Browser’in bu hafta Google Play Store‘dan kaldırıldığı bildirildi. Ekim ayı itibariyle uygulama 500 milyondan fazla indirime sayısına sahip.

UC Browser Neden Kaldırıldı?

Alibaba’nın popüler mobil tarayıcısı UC Browser bu hafta gizemli bir şekilde Google Play Store’tan kayboldu.
Ağustos ayının başında Hintli yetkililer Çin doğumlu mobil tarayıcının Hintli kullanıcıların verilerini Çin’e sızdırıp sızdırmadığını görmek için araştırıyorlardı. Son yıllarda UC Browser, 100 milyondan fazla kullanıcısı ve pazarın %50’sinden fazlasıyla Hindistan’da bir hane halkı ismi haline geldi. Güvenlik uygulamaları konusunda Hintli hükümet tarafından soruşturma altına alınmış teknoloji şirketleri listesinde yerli ve yabancı firmalar bulunmaktadır. Bu listeye giren diğer Çinli oyuncular arasında akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi, Lenovo, Oppo, Vivo ve Gionee yer alıyor. Apple, Samsung ve bazı Hintli şirketler de listede.

UC Browser ilk kez böyle bir olayla karşılaşmıyor. Ocak 2016’da, UC Browser Apple’ın App Store’dan kayboldu. “Üçüncü parti içeriklerinde olası sorunlar” olduğunu ve Apple’ın  kurallarına uymadığı iddia edildi.

UC Browser’ın hafif sürümü UC Browser Mini ve UC News, olaydan bu yana Google Play Store’da hâlâ yayınlanmakta. Konuya ilişkin olarak Google’dan veya UCWeb’den resmi bir açıklama yapılmadı.

Etiketler

Yusuf Kamil Genç

Teknoloji ve yenilikleri takip eden ayrıca bir çok web projesi bulunan webmaster.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı