Donanım

Rapid Mod ve Momentum Cache Nedir? Ne İşe Yarar?

Samsung Rapid Mod ve Curcial Momentum Cache Ne İçin Kullanılır?

Harddisklere nazaran daha hızlı, performanslı ve uzun ömürlü olan katı hal sürücüleri (SSD’ler), üreticileri tarafından farklı özellikler ile kullanıcılar karşısına çıkartılıyor.  SSD Kullanıcıları tarafından en çok kullanılan, birçok kullanıcı tarafından da bilinmeyen Rapid Mod ve Momentum Cache adlı bu iki özelliğin ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını merak ettiniz mi?

Bilgisayarlar üzerinde bulunan Katı Hal Sürücüleri (SSD), harddisklerin aksine dönen bir disk üzerinden değil, tıpkı USB sürücüler gibi hareketsiz çipsetler üzerine yazılıyor. Samsung tarafında Rapid Mod, Curcial üzerinde ise Momentum Cache olarak adlandırılan bu özellik, kullanıcılara 10 kata varan uçuk hızlar vadedebiliyor.

Rapid Mod ve Momentum Cache Nasıl Çalışıyor?

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi saniyede 3-4GB’a kadar okuma ve yazma hızları sunan bu özellik aslında bilgisayarınızın ramlerini okuma ve yazma işlemleri için kullanıyor. Yani yaptığınız işlem ilk önce geçici depolama birimi olarak kullandığınız ramlar üzerinde işleniyor ve ardından SSD’ler üzerine geçiriliyor. Kulağa her ne kadar hoş gelse de bu özelliğin dezavantajları yok değil. Örneğin ramlarin kalıcı olarak depolama sağlayamadıklarını biliyoruz. Yani bilgisayarınız kapatılınca içerisindeki veriler de tamamen yok oluyor. Bu nedenden dolayı herhangi bir elektrik kesintisinde bazı verilerinizin yok olma olasılığı var diyebiliriz. Bu nedenden dolayı da üreticiler bu özelliğin bataryalı cihazlarda kullanılmasını öneriyor. Elektrik kesintileri gibi olası güç kesintilerinde cihazınız kapanmayacağı için verileriniz güvende olmuş oluyor.

Rapid Mod ve Momenthum Cache Nasıl Açılır?

İsimleri farklı olsa da işlevleri aynı olan bu özelliği açmak için yapmanız gereken tek şey; SSD üreticinizin yazılımını bilgisayarınız üzerine kurup yine bu yazılım üzerinden özelliği aktif etmek olacaktır. Samsung tarafında Magician, Crucial tarafında ise Storage Executive olarak adlandırılan bu uygulamaları dilerseniz isimleri üzerine tıklayarak indirebilirsiniz.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı