Rehber

MHL Nedir? MHL Ne İşe Yarar?

MHL Kablosu Nedir? MHL Nasıl Kullanılır?

Telefonu televizyona bağlamak için araştırma yapıldığında “MHL”,“MHL kablosu” gibi sonuçlar alabiliyoruz. Peki “MHL kablosu” nedir? MHL kablosu ne işe yarar?

Telefonunuzu HDMI ile televizyona bağlamak istemişsinizdir. Ama maalesef telefonlarda HDMI girişi bulunmuyor, haliyle telefonu televizyona bağlamak çile haline geliyor. MHL özelliği ve kablosu tam burada devreye giriyor. Fakat günümüzde internet sayesinde MHL teknolojisi pek kullanılmıyor.

MHL Nedir? Ne İşe Yarar?

Açılımı Mobil High-Definition Link olan MHL, Sony, Nokia gibi markaların da yer aldığı teknoloji şirketleri tarafından geliştirildi. Telefon, tablet gibi cihazların televizyona yüksek çözünürlük ile bağlanması için geliştirildi. MHL teknolojisinden yararlanarak internete gerek olmaksızın ekranınızı televizyona taşıyabilirsiniz. Ancak hem televizyonunuzun hem de cihazınızın MHL destekliyor olması gerek. 

MHL Nasıl Kullanılır?

MHL kullanabilmek için ilk önce hem televizyonunuzun hem de bağlamak istediğiniz cihazın MHL uyumluluğunu öğrenmeniz gerekiyor. Cihazım MHL uyumlu mu sorusunun cevabına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Cihazınız destekliyorsa ilk yapmanız gereken bir adet MHL adaptörü edinmek. MHL kablonuzu edindikten sonra gerekli bağlantıları yapın ve televizyonunuzda bulunan HDMI portuna takın. Ve görüntü ekrana gelecektir. 

MHL kablosu ile oldukça düşük bir maliyetle telefonunuzu televizyona bağlayabilir, görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Ancak televizyonunuza internet ile bağlanabiliyorsanız bu yöntemi pek tavsiye etmiyoruz.

Etiketler

Yunus Emre Kuru

Teknoloji meraklısı Tekneloji yazarı. Bir webmaster, frontend developer ve UI tasarımcısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı