MobilRehber

NFC Nedir? NFC Nasıl Kullanılır ?

NFC Ne Demek? NFC Nasıl Çalıştırılır?

Teknoloji çağı geliştikçe bize bir çok kolaylık sunuyor. Bu kolaylıklardan biri de NFC. Peki NFC nasıl kullanılır? NFC nedir? sorularını merak ediyorsanız, bu yazımızı dikkatlice okumanızı öneriyorum.

NFC Nedir?

NFC İngilizce’de Near Field Communication açılımına sahiptir. Türkçe anlamı Yakın Alan İletişimi olsa da, daha çok NFC diyerek geçiyoruz. 2004 yılında, Sony ve NXP şirketleri tarafından geliştirildi. Mantığı temelde NFC bulunan iki cihazın dipdibe gelmesiyle berbaer arasında radyo dalgalar ile iletişim kuruyor. Bu iletişim ile isterseniz oldukça basit temazsız ödemeler, veri aktarımları tarzı şeyler yapabiliyorsunuz.

NFC Nasıl Kullanılır?

NFC nasıl kullanılır sorusuna telefonlar üzerinden gideceğiz. NFC kullanmak için ilk öncelikle kendi telefonunuzda NFC bulunması gerekiyor. NFC var mı yok mu öğrenmek için telefon ayarlarına girip arama kutucuğuna NFC yazabilir veyahut internetten özelliklerine tek tek bakabilirsiniz. NFC ile bilgi aktarımı yapmak için öncelikle karşı tarafın cihazında da (sadece telefon değil) NFC bulunması gerekir.
NFC bulunuyorsa ödemeler yapabilir, depolama alanı düşük veriler (linkler, resimler gibi) yollayabilirsiniz. Öncelikle NFC kullanabilmek için ayarlardan NFC ve Android Beam‘ı aktif hale getirmeniz gerekiyor

NFC kullanımını sınırlandırmak biraz saçma olur. Çünkü artık reklam, bir mekana giriş için bile kullanılıyor. Mesela bir yere mekana yapabilmek için, giriş yapacağınız bölüme telefonu gösterebilirsiniz. Veyahut telefonu otomatik eşleme için eşleyeceğiniz her neyse telefonu ona okutup eşleme yapabilirsiniz. Nacizane bir uyarı yapmak istiyorum, her gördüğünüz NFC’ye telefonunuzu okutmayın.

Veri Aktarımı

NFC kullanmak için aktif hale getirdiğinizde, basit veriler aktarmak istiyorsanız karşı tarafın telefonununda da NFC aktif halde olmalıdır. Karşı tarafın NFC’si ve ekranı açık olduktan sonra bağlantı kurabileceksiniz. Göndermek istediğiniz medyayı (düşük boyutlu) açın ve telefonları birbirine sabitleyin. Karşı telefon cihazı onayladıktan sonra gönderebilirsiniz.

Temazsız Ödeme

NFC kullanarak ödeme yapmak için telefonuzda mobil bankacılık uygulumasının yüklü olması gerekiyor. Telefona tanımlayacağınız kart ile NFC olmasa bile QR kod ile de temazsız ödeme yapabiliyorsunuz. Mobil bankacılık içinden NFC ayarını bulun ve kasada kasiyerin gösterdiği yerde ödemeyi yapın. Unutmayın her market bunu kabul etmez.

Ayrıca temazsız kredi veya banka kartlarını ve NFC kullanarak, internet üzerinden ödemeler yapabilirsiniz.

Programlanabilir NFC Alıcıları

NFC kullanmanın bir diğer yolu, programlanabilir bir NFC alıcısı kullanmak. Bunun için piyasada NFC anahtarlık, NFC kart ve NFC sticker gibi NFC alıcıları mevcut. Bu NFC alıcılarından hoşunuza gideni alıp, alıcının kendine özel programı ile alıcıya resim, müzik vb. şeyler yükleyebilirsiniz. Herhangi bir cihaz alıcıya onay verdiğinde, o yüklediğiniz belgeyi telefonda açacaktır.

NFC nasıl kullanılır ve NFC nedir sorularını bu yazımız ile cevapladık. Eğer NFC hakkında aklınızda soru işareti kaldıysa, yorum kısmından sorabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Etiketler

Yunus Emre Kuru

Teknoloji meraklısı Tekneloji yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı