Rehber

Mobil Oyunlarda En Etkili 5 FPS Arttırma Yöntemi

 Günümüz oyunları akıllı cihazlarımızı zorlayacak seviyede. Her ne kadar bir çok performanslı cihaz üretilse de ülkemiz şartları nedeni ile kullanıcılar Fiyat/Performans cihazlarına yöneliyorlar. Peki bir Fiyat/Performans cihazında en etkili FPS arttırma yöntemleri nelerdir? Hep birlikte inceliyoruz.

Fazlalıklardan Kurtulun

Kullanıcıların en çok sorun yaşadığı bir nokta da hafıza konusu aslında. Cihazların hafızalarını bir şekilde dolduran kullanıcılar, özelikle oyunlarda eskisi kadar verim alamıyorlar. Bu noktada “Cihazının performansını nasıl arttırırım?” gibi bir çok sorunla karşı karşıya kalıyoruz.

Yapmanız gereken en önemli şey aslında kendinize sağlam bir SD Kart almak olacak. Class 10 bir SD kart günümüz oyunlarını kendi cihazınızdan daha üst seviyede çalışırabilecek bir kapasiteye sahip. Şu anda “SD kart ile FPS sorunu çözülür mü?” gibi bir çok soruyu duyar gibiyim. Sadece SD kart ile sorunumuzu çözmemiz mümkün değil ne yazık ki. Yapmanız gereken bir diğer önemli nokta ise cihazınız üzerinden gereksiz bütün uygulamaları kaldırmak olacak. Kullanmadığınız her uygulamayı kaldırın. Fazla uygulamadan zarar gelmez demeyin, kurtulun fazlalıklardan.

Cihazınızın Önbelleğini Temizleyin

Bir diğer önemli nokta da cihazınızda bulunan uygulamaların bellek üzerinde cache dediğimiz geçici önbellek dosyaları oluşturması. Ne yazık ki bunun önüne geçme gibi bir şansımız yok. Tabii temizlemenin de bir yolu var elbet. Hemen “Cihaz üzerinde bulunan önbellek nasıl temizlenir?” sorusunu yanıtlayalım.

Öncelikle cihazınızın Recovery dediğimiz bölümüne girmeniz gerekiyor. Şu anda konudan biraz uzak durduğunuzu farkındayım ancak durum hiç de sandığınız kadar zor değil. Yapacağımız işlemlerde cihazınızı kapatmanız gerekecek. Kapalı halde bulunan cihazı “Ses Kısma+Güç Tuşu” yardımı ile açıyoruz. Her cihaz için bu kombinasyon geçerli değil maalesef. Cihaz modelinizi yorumlarda belirterek bizden yardım isteyebilirsiniz. Recovery menümüz geldiyse işlemlere devam edebiliriz. Bu menüde dokunmatik ekranınız çalışmayacaktır. Ekran yerine ses kısma ve açma tuşları ile menüde gezinebilirsiniz. Ses kısma tuşu ile “Wipe Cache Partation” bölümüne gelip güç tuşu ile menüye giriyoruz. Bazı modellerde burada karşımıza başka bir menü çıkabilir. Bu menüde bulunan “Yes” tuşuna tıklayarak devam ediyoruz. Cihazın bizi tekrar ana menüye atması gerekiyor. Ana menüye girdikten sonra en üstte bulunan “Reboot System Now” seçeneğine tıklayıp cihazı yeniden başlatıyoruz. Bu işlemlerde hiç bir dosyanızın silinmeyeceğini hatırlatalım.

Antivürüs ve Benzeri Uygulamaları Çöpe Yollayın

Her ne kadar bizim iyiliğimiz için geliştirilmiş olsalar da bu uygulamalar hem cihazımızı yoruyor hemde fazladan alan kaplıyor. Yetmezmiş gibi bu uygulamaların üzerine bir de cihaz hızlandırma programları yükleyen kullanıcılar, fark etmeseler de büyük bir performans kaybı yaşıyor. “Peki hiç mi antivürüs programları yüklemeyelim?” dediğinizi duyar gibiyim. Android cihazlarda aslında herhangi bir virüs programına ihtiyacınız yok aslında. Cihazınız, siz fark etmeseniz dahi bir çok önemli virüsü etkisiz hale getirilebilecek kapasiteye sahip. “Ben antivürüssüz yapamam arkadaş.” diyorsanız düşük ram ve cpu tüketen programları cihazınıza kurabilirsiniz.

Oyun Hızlandırma Programları Kullanın

Üstte yazdığımız yazının tam tersi gibi görünse de sadece oyun oynayacağınız zaman kullanacağınız oyun hızlandırma programları cihazınıza bir zarar vermeyecektir. Bu programlar arasında en iyi çalışan uygulama şu anda marketlerde de bulunan Gamebooster 4 uygulaması oluyor. Dilerseniz buradan indirip kurabilirsiniz.

Cihazınızı Değiştirin

Bu işlemler sonucu hala bir performans artışı gözlemleniyorsanız cihazınızı değiştirme vakti gelmiş olabilir. Artık elinizdeki cihazdan kurtulup yeni bir canavar arayışına geçebilirsiniz. Dilerseniz sitemiz üzerindeki cihaz tavsiyelerini değerlendirebilirsiniz.

Yorum yapmayı unutmayın! ?

 

 

 

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

4 Yorumlar

  1. Gerçekten çok zekice bir yöntem “cihazınızı değiştirin”, dalga mı geçiyorsunuz acaba, cihazı yenileyebilsek sizin gibi üstün bilgilere sahip zekice çözümler sunan kişilerle neden muhatap olalım. Ayrıca bu 5 yöntem dediğiniz saçmalıklar hiçbir işe yaramıyor. Az biraz bu konularda bilgisi olan kişiler bu yazdıklarınızın işe yaramadığını bilir.

    1. Merhaba,
      Öncelikle yaşadığınız sorunu verdiğimiz maddeler ile çözemediğiniz için üzgünüz. Cihazınızı değiştirip daha iyi bir akıllı telefon almanız sizin yararınıza olacaktır. Bir yerden sonra bu maddeler de işe yarayamaya biliyor, nede olsa donanım yazılımdan üstündür. 🙂 Belirttiğim maddeleri bir çok cihazda denemiş olup, başarılı sonuçlar almış bulunmaktayım. İlginiz için teşekkür ederiz.

  2. Selim kardeşim damonpro2 de fps yi nasıl yüksek tutabilirim cihazım mate 10 pro, donanım olarak iyi ama fps oyun sırasında düşüyor sürekli 50 fps veya 60 da nasıl tutabilirim. Teşekkürler.

    1. Oyunu GpuTurbo ile çalıştırarak ya da Game Booster programıyla sabit tutmayı deneyebilirsiniz. Hiç olmadı, config ayarlarıyla oynayıp çözünürlük düşürün. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı