MobilRehber

Akıllı Cihazlara İndirdiğimiz APK Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Android işletim sistemi bulunan telefon veya tabletlere uygulamalari ve oyunlari genellikle Google Play Store’dan indiririz. Bazen Google Play Store’da bulunmayan uygulamalari yüklemek isteriz, uygulamayı indirdiğimizde uygulama apk uzantılı olur ve bilmeden ve öğrenmeden uygulamayı kurar, geçeriz.

APK Nedir?

APK ( Android Application Package ) demektir. APK’nın kısaltılışı Android Uygulama Paketi’nin baş harflerinin bir araya gelmesi ile oluşur. Apk Android işletim sisteminde bulunan ön tanımlı bir dosya biçimidir. APK’nın Windows’taki karşılığı ise  exe’dir.

APK dosyasını Google Play Store’Dan indirdiğimiz her uygulamada kullanırız,yani ben APK dosyası kullanmam diyemezsiniz. Fakat Google Play Store’dan harici uygulama indirmek zorunda kalır iseniz,APK dosyası kullanmak zorundasınız.

Harici Olarak Yüklenilen APK Dosyaları Güvenilir Midir?

Önceki konuda bahsettiğim gibi Google Play Store’dan harici uygulama yüklemek isterseniz,bazı sitelerden indirmek istediğiniz uygulamanın APK dosyasını yüklemek zorunda kalırsınız. APK dosyasını indirdiğiniz bazı siteler güvenilir olabilir,bazı siteler ile güvenilmeyen bir site olabilir.

Fakat indirdiğimiz her dosya zaten APK dosyasıymış neden güvenmeyelim diyenler olabilir. Biz asıl olayımıza dönelim.

Google Play Store’da bulunan kontrol mekanizması, indirilen APK dosyasının  ne kadar güvenli olduğunu, talep ettiği izinleri ve bu izinlerin gerekçelerini kontrol eder. Bu dosyanın güvenilir olup,olmadığını bildirir. Google kontrol ediyor diyerekten bilmediğimiz kaynaklar dosya indirirsek telefonumuzu riske atabiliriz. Güvendiğiniz kaynaktan dosya indiriyor olsanız bile telefonunuza Anti-Malware indirmenizi öneririm.

Peki APK Nasıl Yüklenir?

Normalde güvenlik gerekçeleri yüzünden APK yüklemek kısıtlandırılmış diyebiliriz, fakat telefonumuzun ayarlarindan bilinmeyen kaynaklari açar isek bu kısıtlandırma ortadan kalkar. Bu kısıtlandırmayı ” Ayarlar→ Güvenlik→ Bilinmeyen Kaynaklar bölümünden kaldırabilirsiniz.

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı