Teknoloji Haberleri

Meğer İlk iPhone Apple’ın Değilmiş!

Hepimiz ilk iPhone’un 2007 yılında satışa sunulduğunu düşünüyor, ancak durum pek de öyle değil. Meğer ilk iPhone 2007 yılından önce satışa sunulmuş. Üstelik satan şirket Apple değil.

iPhone isimli ilk cihaz 1998 yılında California merkezli InfoGear adında bir şirket tarafından satışa sunuldu. Apple’ın bizlere yaptığı açıklamadaki gibi iPhone’daki “i” harfi internet üzerinden geliyor. “İnterneti olan dokunmatik telefon” şeklinde lanse edilen bu telefon, bildiğimiz akıllı telefonlar gibi de değil.

Masaüstü telefon diyebileceğimiz ilk iPhone kızaklı bir yapıya sahip, 2MB Ram’in bulunduğu ve QWERTY klavyenin eşlik ettiği telefona 640×480 piksellik bir ekran eşlik ediyor.

500 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olan telefonda internet erişimi için aylık 9.95 dolarlık bir ücret ödemek gerekiyordu. Sınırsız internet modeli de bulunan telefonun bu modeli ise 1995 dolar fiyat etiketine sahipti.

98 yılından bir yıl sonra, yani takvimler 1999 yılını gösterdiğinde cihaz tekrar tasarlanarak satışa sunuldu. Sonraki zamanlarda ise InfoGear ne yazik ki iPhone üretimini durdurdu. 2000’li yılların başında şuanda dünyanın en büyük ağ şirketi olan Cisco Systems şirketi satın aldı. Böylelikle marka isim hakkı Cisco’nun eline geçmiş oldu. 2006 yılında şirket cihazın ismini değiştirerek VoIP telefonu Linksys iPhone olarak adlandırdı.

2007 yılında hepimizin bildiği iPhone, Steve Jobs tarafından lanse edildi. İsim hakları nedeni ile Cisco Systems ile hukiki sürece giren Apple, işin mali boyutu açıklanmasa da bir şekilde anlaşmaya vardı. Günümüzde iki marka da iPhone ismini kullanma hakkına sahip, tabii bu yıldan sonra Cisco Systems tarafından iPhone isimli bir cihaz üretilmiş değil. Kim bilir belki ilerideki yıllarda iki ayrı iPhone göreceğiz.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı