Teknoloji Haberleri

İntel Uçakları Çin Seddi`ni Restore Etmek İçin Yüksek Teknolojili Yardım Sunuyor

 

Çin Seddi`ni ziyaret eden turistler az sayıda restore edilmiş bölümlere götürülür, MÖ 403 yılında temeli atılan Çin Seddinin bu zamana kadar pek çok kısmı çökmüş veya tamamen ortadan kaybolmuştur. Büyük Duvar’ın Jiankou kesiminin çoğu, kalın bitki örtüsü ve dik bir dağ sırtına sahip olduğu için erişilebilirlik açısından zorlu ve tehlikelidir. Bu nedenle kamera donanımlı dronlar, hassas tasarımı ile Çin Seddinde bulunan hasarı incelemek için iyi bir tercihtir.

Çin Kültürel Mirası Koruma Vakfı geçtiğimiz günlerde restorasyon çalışmaları için İntel ile iş birliği içerisine girmeyi kabul etti. İntel artık Çin Seddini restore etmek için drone`lardan yardım alacak.

Restorasyon çalışmalarında Falcon 8+ model dronelar ile Jiankou bölümü görüntülecek ve yapay zeka programı ile alan incelemeye alınacak. Alınan görüntüde bulunan, çatlaklar, eksik yapı ve hasarlar tespit edilerek gerekli mercilere iletilecek. Drone 3D modeli ile restorasyonun nasıl oluşturulması gerektiği hakkında mimar ve arkeologlara bilgi verecek.

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı