İlk Kafa Nakli Operasyonu Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak ?

İtalyan beyin cerrahı Sergio Kanavero ve Çinli meslektaşı Dr. Xioping Ren, HEAVEN (kafa anastamoz girişimi) ve GEMİNİ (omurilik kordon kaynaşması) olarak isimlendirilen iki aşamalı bir metod ile ilk kafatası naklini gerçekleştirmeye hazırlanıyorlar.İki doktor, yapacakları ameliyatla ilgili makale yazdılar ve ameliyatla ilgili detaylar verdiler.

Radyo ve haber ajansı olan Sputnik`in haberine göre ameliyat Rusyada Vladimir kentinde yaşayan gönüllü bir kişinin üzerinde yapılacak. Bu kişi 30 yaşında ve bilgisayar uzmanı ismi ise Valeriy Spiridonov.

Ameliyata dair yazılan makalede şu ayrıntıları söylüyorlar:

İnsan beyni oksijen ve besinler olmadan maksimum yedi dakika canlı kalabilecek niteklikte. Bu yüzden ameliyat esnasında sorun yaşanmaması için bütün beden soğutulacak. Böylece vücut oksijen yoksunluğundan dolayı kayba uğramayacak. Kafanın donörün vücuduna eklenip kan akışının olması için en az 30 dakika olması gerektiğini ifade ediyor.

Ameliyatta Rusya`da geliştirilen kan arttırıcı ‘Perphtoran’ isimli bir ilaç kullanılacak. Daha sonra kafa omurilik kordonunun iki ucu polietilen glikol adlı ilaç yardımıyla kaynaştırılarak donörün vücuduna takılacak. Kaslar ve damarların dikilmesinden sonra vücudun kendini toparlaması için dört haftaya kadar komada bırakılacak.

Çin`de 2017 yılında yapılması beklenen ameliyat yapılana kadar Çinli cerrahlar insan cesetleri, maymunlar ve fareler üzerinde test yapıyorlar.

 

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı