Google Page Speed Ve Firebug Eklentileri Neler Sağlar?

Google page speed ve firebug eklentisi birbirine bağlı olarak çalıştığından dolayı birlikte kurulmaları gerekmektedir. Ancak iki eklentinin de çalışabilmesi için birtakım gereklilikler yer almaktadır. Öncelikle Mozilla Firefox internet tarayıcının indirilmesi gereklidir. Firefox üzerinden Firebug eklentisi kurulmaktadır. Daha sonra Google page speed eklentisinin kurulması yapılmaktadır. İşlem sırası önemli olduğundan dolayı işlem hatasından dolayı çalışmama durumu olabilmektedir.  Firebug olarak bilinen eklenti ile internet sitesi çok kolay geliştirilebilir. CSS düzeltme işlemler ve javascript analizleri dahi bu eklenti üzerinden yapılabilmektedir. Bundan dolayı önemli bir kazanım için eklentinin ihtiyaç olduğu bilinmelidir.SEO çalışmalarında kullanılması tavsiye edilmektedir. Her türlü hata ayıklama görevleri de yine Firebug eklentisi yardımıyla yapılmaktadır. Ayrıca sitenin sahip olduğu verilerinde analiz edilmesinde birçok açıdan kullanışlı olmaktadır.

Oldukça faydalı olan bir diğer eklenti Google page speed ise daha çok ölçümler ile performans odaklı olarak çalışmaktadır. Siteye ait sayfaların sahip olduğu performansların ölçümleri bu eklenti ile çok kısa süre içinde gerçekleştirilebilir. Daha sonrasında ise değerlendirme sonuçlarına göre düzenlemeler yapılabilir. En dikkat çekici özelliği ise sayfaların yüklenmesini geciktiren nedenlerin listelenmesidir. Böylelikle çok kolay bir şekilde bu sorunların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bekleme süresi dışında DNS sorgu hızlarında görüntülenmesi mümkündür. Sitenin belli sayfaların açılım sırasında yavaşladığı zaman dilimleri de çok net bir şekilde belirlenebilir. Sitenin ne sebeple yavaşladığını tespit etmek için farklı programlarının kullanılmasına da gerek yoktur. Google page speed ve firebug eklentisi internet sitesine dair analizlerin doğru bir şekilde yapılmasını sağladığından zaman açısından da önemli katkılar sunmaktadır. Sorunların çok hızlı bir şekilde çözülmesi de bu eklentiler ile mümkün hale gelmektedir.

SEO hizmeti veren birçok uzman tarafından pek tercih edilmesi de kullanımı giderek yaygınlaşan bu eklentilerin sahip olduğu imkânlar önemli avantajları da beraberinde getirmektedir.  Page speed eklentisi içinde yer alan Performance sekmesinde sayfa açılmalarını yavaşlatan öğeler tek tek yer almaktadır. Bunlara çözüm önerileri de çok kolay bir şekilde sunulmaktadır. Böylelikle hızlı bir sayfa görüntülenmesi elde etmek için page speed ve firebug eklentisi yeterli olmaktadır.

Daha fazla bilgi için makale kaynağı Seo Uzmanı Müslüm Aslantürk’ün sitesini ziyaret edebilirsiniz. Canlı yayınlarını izleyerek sizlerde daha iyi SEO’ya hakim olabilirsiniz.

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı