Rehber

Etkileşimli Tahta Windows 10 İmajı Yayınlandı !

    Fatih projesi kapsamında her yere dağıtımı sağlanan(halen devam ediyor) Vestel marka etkileşimli tahtalar neredeyse her okulda bulunuyor. Ancak her akıllı tahta aynı hızda çalışamıyor, tam verebileceği hızı veremiyor. Bunu düşünerek sınıfımdaki akıllı tahtayı denek olarak kullandım ve herkesin kolay kullanabileceği bir Windows 10 imajı hazırlamaya karar verdim. İmajı tahtanıza kurduktan sonra herhangi bir program eksikliği hissedeceğinizi sanmıyorum.

Önemli UYARI: Hazırlanan bu imaj VESTEL’in sorumluluğu altında değildir. Tamamen Vestel teknik ekiplerinin dışında hazırlanmış bir imajdır. Kurulumda yapacağınız bir hata sonucu veri kaybı vs. gibi sorunlarda sorumlu değiliz.

Peki bu imaj ile sizlere neler sunuyoruz açıklayalım:
– Windows 10 Creators Update kurulu.
– SSD’nizin durumunu takip edebilmeniz için SAMSUNG SSD Magician programı eklendi.
– Herhangi bir antivirüs programı kurmadım, Windows Defender yeterli olur diye düşündüm. İlla kurmak istiyorsanız Comodo Cloud Security’yi kurabilirsiniz.
– FAZ1 siyah LCD panelli akıllı tahtalar için dokunmatik sürücüsü klasörü koydum, sorun yaşacağınızı düşünmüyorum ama 10 tahtanın 4’ünde dokunmatik sürücüsü görülmeyebiliyor.
– Office 2010 kuruldu. 2016 pek çok konuda verimliliği düşürüyor.
– Adobe Reader kurulu.
– F@tih kalem eklendi. Ayrıca Epic Pen programı da mevcut.
– Internet Download Manager eklendi.
– Maxthon browser kurulu.
– Klavye boyu Windows 8.1 boyutuna getirildi.
– Windows INK Çalışma Alanı simge tepsisinde.

Tahtanın hızlı çalışabilmesi için ince ayarlar yapıldı. Hiç bir şekilde zorluk çekmeyeceksiniz.

Dosya boyutu: 20 GB(Ultra sıkıştırma: 16GB)

İmajın kurulumu için gereken program: İNDİR
İmaj: İNDİR

1. İmaj Kurulum Yöntemi

Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra Rufus programı ile isoyu flash belleğinize yazın. 32GB üstü flash belleğiniz varsa VETH-YEDEK-BTD.lvi adlı dosyayı flash belleğinize atın.

Akıllı tahtanıza flash belleğinizi bağlayın ve F7 tuşuna basın. UEFI: [FlashBellekAdınız] şeklinde flash belleğinizi seçin. LazeSoft Recovery Suite ekranı gelecektir.

Önünüze şifre kırma sihirbazı gelecektir. Çarpıya tıklayarak çıkın. Lazesoft Recovery Suite home butonuna tıklayın. Disk İmage and Clone bölümüne girin. Image to Drive seçeneğine tıklayın. İmajın bulunduğu bölümü seçin. C sürücüsünü seçin ve işlemi başlatın. Bu kadar.

2. İmaj Kurulum Yöntemi (32GB’dan az flash bellekleri olanlar için)

VETH-YEDEK-BTD.lvi dosyayı akıllı tahtanıza indirin. D sürücüsüne attıktan sonra üstteki adımları aynen uygulayın.

Sıkça Sorulan Sorular

İmaj ile ilgili sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz 🙂

2.Not: İmajın başka sitelerde paylaşımı için benden izin almalısınız. İmajı tamamen ben hazırladım. İzin alınması kaydı ile üstünde değişiklikler yapılıp sunulabilir.

Etiketler

TUNAHAN ŞAHİN

Teknoloji meraklısı bir yaşam belirtisi.

18 Yorumlar

 1. Mrb hocam şu kurulum yöntemini anlayamadım. Rufus programı ile hangi iso’yu flash belleğimize yazacaz. İndirdiğimiz dosyada iso uzantısı yok. Bu işi nasıl yapabileceğimizi resimli şekilde anlatabilir misiniz?

  1. Merhaba, .iso uzantılı olmamasının sebebi CloneZilla’nın yedek alırken hata vermesi. Farklı bir programla yaptım bu yüzden iso olmadı. Kurulumuna gelecek olursak en kısa sürede video çekmeyi düşünüyorum. Takipte kalın 🙂

 2. Öncelikle emeğiniz için teşekkürler.

  lvi dosyasını seçince Information başlığı ile bir pencere açılıyor içinde: “Failed to get drive image file version information file: F:/VETH-YEDEK-2017-BTD.lvi” şeklinde bir mesaj var. Bu pencerede OK’e tıklanınca pencere kayboluyor ancak NEXT aktifleşmiyor.

  İlginiz için teşekkürler.

 3. Mahmut ATİK hocam Lazesoft Recovery programında bu hatayı alıyorsanız şayet Lazesoft programının Professional versiyonunu kullanırsanız NEXT butonu aktif hale geliyor. Bilginize.

   1. Hocam programın full versiyonuyla usb boot disk oluşturunca fat32 oluyor ve lvi dosyası 20gb atılamıyor. yok mu çaresi. ikisi aynı yerde olmuyor mu?

 4. Hocam programın full versiyonuyla boot usb yapınca belleği fat32 formatlıyor ve 20gb lık lvi dosyası haliyle kopyalanamıyor. Yok mu biçaresi. İkisi de aynı bellekte olmuyor mu?

 5. Hocam ben de sorunsuz windows 10 a güncelledim. Tek sorunum bu dokunmatik klavye boyutunu windows 8.1 boyutuna getiremedim. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Sırf dokununca klavye çıkması özelliği için güncelledim ama dokunmatik klavye boyutu yazamayacak kadar küçüldü. İmajı indirme imkanım yok.(internet açısından) Klavyeyi büyütme konusunda yadımcı olursanız duacı olurum size.

 6. Hocam lazesoft professional’da da denedim, uefi bölümünde de açtım ancak ben de “Failed to get drive…..” hatasını bir türlü aşamadım.
  Yardımcı olan hocalarım varsa çok sevinirim.

  1. Tamam hocam. Daha iyi olur. Ne yaptıysam da bir türlü kabul ettiremedim. Bence sorun Faz-1 olmasında. Çünkü faz-1 in açamadığı ya da belli işlemleri yapamadığı bootable usb ler faz-2’de açılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı