Rehber

İthalatçı Garantisi ve Distribütör Garantisi Arasındaki Fark Nedir? Hangisi Daha Güvenli?

İthalatçı Garantisi ve Distribütör Garantisi Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde daha çok internetten elektronik alet sipariş verirken “İthalatçı garantili” veya”Distribütör garantili” yazısıyla karşılaşıyoruz ve çoğumuz bilgi sahibi olmadığımızdan garanti çeşitlerinin artı ve eksilerini birbirinden ayıramıyoruz

Teknoloji ilerledikçe, teknoloji giderlerine ayırdığımız bütçede artıyor. Alacağımız telefona karar verdikten sonra satın almak istediğimiz telefonu en uygun fiyata almak için, marka ve modeli arattığımızda 500 TL`ye kadar daha uygun bir fiyat aralığını görüyoruz. Peki bu farkın sebebi neyden kaynaklanıyor?

İthalatçı Garantisi ve Distribütör Garantisi Arasındaki Fark Nedir?

Bir cihaza ithalatçı garantisi verilmişse, ürünleri ithal eden şirket,garanti koşullarını, markadan bağımsız olarak kendisi belirler. İthalatçı garantisi veren bir firmadan cihaz aldığınızda, ürününüz ile ilgili sıkıntı yaşarsanız size cihazınızla birlikte gelen garanti belgesinde bulunan teknik servisten yararlanabilirsiniz. Eğer güvenilir bir firmadan cihazı satın almadıysanız, ithalatçı garantili üründe karşınızda muhatap bulmak zor olabilir. Ancak ithalatçı garantili cihazlar, distribütör garantili akıllı cihaza göre daha uygun fiyatlı olduğundan, güvenilir bir firmadan ithalatçı garantili ürün satın alabilirsiniz.

Türkiye veya distribütör garantili cihazlarda markalar Türkiye`de resmi olarak ticari şirket açtığından ücretsiz garanti ve teknik servis hizmeti verirler. Örneğin; markası bilindik bir marka satın aldınız ve o üründe arıza meydana geldi. Olası arıza durumunda marka ile muhatap oluyorsunuz. Bu yüzden bu garanti türündeki cihazlar güvenilirlik açısından tercih edilebilir.

İthalatçı garantisi veren firmalar Örn: KVK, Genpa, Telpa, Başarı vb]  bilinen güvenilir bir servisle anlaşmış ise servis kaydı ve orjinal parça değişimi hizmeti sunabilir. Ancak 3 kez aynı sorun baş gösterdiğinde cihaz değişimi yine İthalatçı firma insiyatifine bağlıdır. İthalatçı Garantili bir ürün almak istiyorsanız güvenilir bir yerden almanızda fayda var.

 

Paralel İthalat Güvenilir Midir?

Paralel ithalatta yurt dışından getirilmiş olan cihazlar satılır. Bu cihazların IMEI kaydının yapılması ve doğrulanması gerekir. Aksi takdirde telefon kullanılamaz hale gelir. Bu yüzden paralel ithalat yapılmış telefon almayı düşünüyorsanız, ithalatçınızdan IMEI kaydıyla ilgili bilgi almalısınız. Eğer IMEI kaydı yapılmamışsa mutlaka IMEI kaydını yaptırmanız gerekmektedir. Bu garanti türünde kesinlikle işiniz şansa kalmış eğer gerekli ithalat belgesine sahip veya üretici firmalar tarafından temsilciliklerin izniyle ithal edilmiş bir ürün satın aldıysanız herhangi bir arıza durumunda, garanti kartında belirtilmiş olan servis noktasına götürebilirsiniz. Anlaşmazlık durumunda Tüketiciyi Koruma Kanunları kapsamında hakkınızı arayabilirsiniz.

 

İMEI kaydı ile ilgili işlemler için, bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Yurtdışından Getirilen Telefonun Kaydı Nasıl Yaptırılır?

Peki siz Distribütör Garantisi kullananlardan mısınız? Yoksa İthalatçı Garantili cihazlardan mı kullananlardan mı?

 

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı