Rehber

Dünden Bugüne Kullanılan Arama Motorları

Google hayatımıza girdiğinden beri, geçmişi tamamen unuttuk. Şimdi ki rehberimiz de ise Google olmadan önce kullanılan arama motorlarını göreceğiz.

 

Archie,

archie

1990 yılında kurulan ilk arama motoru olan Archie, anonim FTP tarafından sağlanan dosyaları bulmaya yarayan bir arama motorudur. Birçok UNIX sitesinde ‘archie’ komutu yazılarak çağrılabilir. Veritabanı, Archie sunucusu olarak bilinen bir dizi site üzerine yayılmış olarak tutulmaktadır.

 

Veronica – Jughead,

archie-gopher2

1991 yılında kurulan arama motoru Turbo Gopher dizininde kayıtlı dosyaların adlarını ve içinde geçen kelimeleri arama işlemi yapılabiliyordu.

 

VLib,

tapestry_vlib_1

1992 yılında kurulan arama motoru VLib, sanal kütüphane olarak kullanılıyordu.

 

Excite,

excite-modern-day-homepage

1993 yılında kurulan arama motoru Excite, Stanford Üniversitesi’nden altı lisans öğrencisinin genel dil içerisindeki ilişkilerin istatistiklerini kullanarak sıralamalardaki ilgili olma durumunu arttırmaya uğraşmalarının sonucu olarak ortaya çıkan bir projesiydi.

 

Aliweb,

art01fig02

1993 yılında kurulan arama motoru Aliweb, Indekslenmek istenen siteler kendilerini bu siteye kaydediyorlardı. Gün geçtikçe artan kayıtlar ardından kapasite sorunları yaşayarak arama motorunun sonu geldi.

 

Primitive Web Search,

AAEAAQAAAAAAAAIrAAAAJGJlOTNmNDA5LTU1NTItNDVlNS1iN2UzLTI0YWNkOWI3Yjg3NQ

1993 yılında kurulan arama motoru Primitive Web Search,  Sayfa başlıkları ve URL yardımı ile arama yapan bir arama motoruydu.

 

Infoseek,

ultra

1994 yılında kurulan arama motoru Infoseek sayesinde web tasarımcılar ilk defa sitelerin içinde arama çubuğu ve butonu koydular. Bu uygulama ardından Netscape isimli tarayıcı varsayılan tarayıcı olarak Infoseek‘i kullanmaya başladı.

 

Altavista,

s-61f4be4fba8529f684b6ba192fc0e68922bfe72f

1994 yılında kurulan arama motoru Altavista, bugün ki gibi rahatça kullanabildiğimiz ve görüntüsü ilk defa Altavista ile geldi. 2003 yılında Yahoo şirketi tarafından satın alındı. Ülkemizde oldukça en iyi seviyede olan arama motorlarından bir tanesiydi.

 

Galaxy,

Screenshot_1

1994 yılında kurulan arama motoru Galaxy, kendi belirlediği alt konularda ilgili web sitelerini indeksleyerek, arama yapanlara kolaylık sağlayan ve etkin bir sonuç veren ilk arama motoruydu.

 

Web Crawler,

WebCrawler_Screenshot_6-7-2010

1994 yılında kurulan arama motoru Web Crawler bir çeşit bot tur. Seeds adı verilen, gezilmesi gereken URL listesine bakar ve siteleri gezmeye başlar. Bu siteleri gezerken, site içinde yer alan başka linkleri de hafızasına alarak gezilmesi gereken siteler olarak tanımlar.

 

Yahoo!,

Imagen-111

1994 yılında kurulan Yahoo, ilk başlarda arama motoru olarak hizmet vermesine rağmen zamanla e-posta, anında iletileşme, e-posta grubu ve benzeri hizmetler de sunarak pazarda hâkim olmaya çalışmıştır. Yahoo! hizmetlerinin ulaşılabildiği Yahoo.com, günde 7 milyar sayfa gösterimiyle dünyanın en çok ziyaret edilen 5. sitesidir.

 

Veee Google,

1997

1996 yılında kurulan Dünyanın en ünlü arama motoru.

 

 

 

 

 

Etiketler

HÜSEYİN TABAN

Teknoloji ve oyun yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı