Donanım

Belleklerde MHz Değeri Nedir? MHz Değeri Performansı Etkiler mi?

MHz Değeri Performansı Etkiler mi? MHz Değeri FPS'i etkiler mi?

Son dönemlerde yükselen donanım teknolojisiyle beraber, ramlerde görebileceğimiz MHz değerleri oldukça arttı. Peki Ramde MHz nedir? MHz performansı etkiler mi? MHz FPS’i etkiler mi? gibi sorularının cevabını almak istiyorsanız, yazımızı dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz.

Ram MHz Nedir?

MHz dediğimiz tabir, kısaca hız olarak geçer. Yani ram belleğin hızıdır. Hız arttırkça ramin çalışma performansı daha çok artar. Ayrıca CL değeri vardır. CL değeri, ramin gecikme değeridir. CL değeri ne kadar az ise, o kadar fazla performans alırsınız.

Ram MHz FPS’i ve Performansı Etkiler mi?

Ramde MHz yani çalışma hızı arttıkça ve CL değeri (gecikme süresi) düştükçe, ram daha seri ve performanslı çalışır. Ram sistemle senkronize çalıştığından dolayı, yüksek MHz değeri ve düşük CL değeri bizlere gözle görülebilir bir FPS artışı verebilir.

FPS artışı yaşamak için belleğinizi yükseltmek istiyorsanız ufak uyarılarda bulunalım. Eğer bilgisayarınızda bir ram takılıysa, onunla aynı MHz,CL ve DDR değerine sahip bir ram almanız lazım. Aynı zamanda MHz ve DDR değerinin anakartın da destekliyor olması lazım. Aksi taktirde uyumlu olmayıp çalışmayacaktır.

Etiketler

Yunus Emre Kuru

Teknoloji meraklısı Tekneloji yazarı. Bir webmaster, frontend developer ve UI tasarımcısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı