Teknoloji Haberleri

Apple, 20 Yıllık Servisi iTunes’e Elveda Demeye Hazırlanıyor!

Bundan tam 20 yıl önce Steve Jobs tarafından tanıtılan, Apple’ın en eski uygulamalarından biri olan iTunes devri bitiyor. WWDC 2019 etkinliğinden sonra iTunes’in kapatılacağı iddia edilen Apple’ın geç kalındığı düşünülüyor.

Yıllar önce müzik, film ve podcastları saklamak amacı ile kullanılmaya başlanan iTunes, uzun yıllar sonra ne yazik ki liderliğini diğer 3. parti uygulamalara kaptırmıştı. Bu konuda kullanıcılarına da destek olmayan iTunes, bütün verilerini Apple Music’e aktaracak. Yani bu noktada iTunes’i kapatmaya yönelik hareket tamamen sembolik olacak.

Spotify, Fizy gibi platformlardan sonra ülkemizde ve dünyada büyük bir kullanıcı kaybına uğrayan iTunes, son dönemlerde oldukça bir çöküş evresine girmiş görünüyor. Öte yandan Apple’ın iPhone’ları iTunes olmadan etkinleştirmeye izin vermesiyle iTunes devri zaten kapanma noktasına da gelmişti diyebiliriz.

WWDC etkinliğinde fişi çekilmesi beklenen platformun kapanması yine aylar sürecektir. Öte yandan Apple, kullanıcılarına da müzik, film ve podcastlarını taşımaları için ek bir süre verecektir. Bunun yanında şirketin artık Apple Music’e yoğunlaşacağını düşünerek eksi olan bütün platform ve uygulamalarını da yenileyebileceğini söyleyebiliriz.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı