Donanımİnternet

Yurtdışından OEM Alışverişi Yapmak?

Selamlar dostlar, biliyorsunuz ki ülkemizde bilgisayar parçaları’nın (OEM) üretimi yok bundan ötürü biz bu ürünleri dışarıdan ithal ediyoruz. Bu yüzden de bilgisayar parçaları hem döviz kurları hem de KDV (%18 ve üstü) dahil olunca ürünlerin fiyatları yaklaşık 2-3 katına çıkıyor.

Birçok Donanım meraklısı da bu yüzden yurtdışından (Newegg, Amazon, Aliexpress/Alibaba group) almayı tercih ediyor. Bu sayede 3000-4000TL’lik bir bilgisayarda yaklaşık 700-800TL kâr edebiliyorlar ki bu miktar hiçe sayılacak bir miktar değil. Bu durumda da gümrük vergisi duruma dahil oluyor, bu miktar da %12-%16 arasıdır. Yurtiçinden aldığımız ürünün aksine yurtdışından aldığımız ürünler TR/Türkiye garantili değil, Global/Dünyaca garantisi vardır. Garanti süresi 2 sene veya daha fazladır.

Velhasıl kelâm, donanım meraklısı arkadaşlarımızın yurtdışından Bilgisayar almasının pek de mantıksız olduğu söylenemez. Eğer yurtdışından bilgisayar alacak olursanız bilgili bir arkadaşınız var ise arkadaşınızdan rica edin, alışverişi o tamamlasın. İleride eğer bir problem çıkacak olursa daha kolay çözme imkanınız olur . Hepinize bol oyunlu günler dostlarım.

Etiketler

İbrahim Mete

19 Şubat 2003 doğumluyum, yaklaşık 4 seneden beri donanım, teknoloji, oyun, yazılım gibi konularla yakından ilgilenmekteyim. Köyceğiz Anadolu Lisesinde Öğrenim Görmekteyim. 2017 Mayıs tarihinden bugüne dek sizler için www.tekneloji.net 'da ve gündem, donanım, teknoloji üzerine yazılar yazmaktayım. Takipte kalın, ilerleyen günlerde bomba gibi geleceğiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı