Teknoloji HaberleriYaşananlar

Yoğun Tablet Bilgisayar ve Akıllı Telefon Kullanımı Çocuklar İçin Zararlı

Eve misafir geldiğinde ya da dışarıya yemeğe gidildiğinde ailelerin çocukları oyalamak için sıkça başvurduğu yöntemlerden biri, tablet bilgisayar ya da akıllı telefonlarla oynamalarına izin vermeleri.

Her gün hayatın bir alanında, telefon ya da tabletteki oyuna odaklanmış, çevresindeki olup bitenle ilişkisini tamamen kesmiş onlarca çocuk görmek mümkün.

Ancak uzmanlara göre bu durum, çocuklarda çok ciddi sağlık ve gelişme sorunlarına yol açıyor.

Tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar nedeniyle çocuklarda boyun ve bel rahatsızlıkları başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlığın ciddi biçimde artış gösterdiği belirtiliyor.

Uzmanlara göre, dünya çapında genç kuşakları bekleyen en önemli tehlikelerin başında, boyun fıtığı ve kamburluk geliyor.

Boyun, sırt, bilek ve göz ağrısı gibi hastalıklar, en fazla 5 – 9 yaş arası çocuklarda görülüyor. Uzmanlara göre en iyi tedavi, çocukların tablet ve akıllı telefon kullanımına sınırlama getirilmesi.

Bu aletler, yoğun biçimde kullanım nedeniyle gelişme çağındaki çocukların omurgalarında ciddi anlamda düzensiz oluşuma neden olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre 10-14 yaşlarındaki cocukları eklem ve omurga ağrılarından dolayı hastaneye gittiğini belirtildi.

Bunun sebebi ise WhatsApp kullanımı ve kısa mesaj yazımı olduğunu söyleyen uzmanların ailelere bu konuda yaptığı açıklamada “Çocuklarınızı bunlarla uğraşmamaları için zorlamayın onları sosyal aktivetelere ve spora yönlendirin ozman çocuklardaki sorunların ortadan kalktığı görebilirsiniz .

(Aman diyelim sakın siz böyle bir hataya düşmeyin ve olabildiğince çocuğunuza vakit ayrın ve onunla ilgilenin !!)

 

 

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı