Teknoloji Haberleri

Webp Nedir?

Webp, 2009 yılında Google tarafından geliştirilen, tıpkı JPEG gibi resimleri sıkıştırarak boyutlarının daha da küçülmesini sağlayan bir dosya formatıdır. Webp uzantısı sitenize resim yüklemek istediğiniz zaman düşük boyutta ve kalite kaybetmeden resim yükleyebilmenizi sağlar. Webp, JPEG`e benzeyebilir ancak biri diğerinden farklı olarak WebP, görselde bulunan önemsiz detayları tıraşlayarak JPEG`e oranla %40 oranında depolama alanı tasarrufu sağlar.

Webp Kullanımı Avantajları

Daha küçük dosya boyutları web sitenizin daha hızlı yüklenmesi sağlayacaktır. Siteniz de eğer çok resim bulunuyorsa(seyahat, moda,yemek vb.) fazla veri kullanımı sağlamamış olursunuz. Buda sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlar.

JPEG çok renkli görüntüler için mükemmel bir format seçimidir. Ancak sıkıştırma sebebi ile görüntüde hafif kalite kaybı yaşayabilirsiniz.

PNG– Bu format resmin görüntü kalitesini korumak için uygundur. Bu format logo, metin ağırlıklı görüntüler için uygundur. Fotoğraflar için uygun bir format değildir.

WebP, iki formatın karışımını bize verir. PNG JPEG`den %25-34 daha küçük olmasına rağmen görüntü kalitesini korur.

WebP, PNG formatındaki görsellerden %26 daha küçük dosya boyutlarına getirmektedir.

 

Webp Kullanımı Dezavantajları

JPEG, PNG gibi formatlar her tarayıcıda desteklense de bazı tarayıcılar da (Safari, İnternet Explorer) bu formatı desteklememektedir. Safari ve İnternet Explorer gibi tarayıcılar bu formatı desteklemediğinden, görseller sizde gözükmeyecektir.

WebP Formatındaki Dosya PNG`ye Nasıl Dönüştürülür?

Webp formatındaki bir dosyayı PNG formatına dönüştürmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Eğer birden çok resmi PNG veya JPEG dosyasına dönüştürmek istiyorsanız, dönüştürücü sitelerden yardım alabilirsiniz. Bunun için bu site gayet uygundur.

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı