Rehber

Vay be Diyeceğiniz 10 İleri Teknoloji Senaryosu

İlerleyen yıllarda hayatımızda neler değişecek? Dünya üzerinde ne gibi değişiklikler olacak bunlar hep merak konusudur.Çok şaşıracağız ve bizleri bekleyen 10 ileri teknolojiyi sizlerle paylaşıyoruz.

1-) Ekonomik Yeşil Enerji

Petrol fiyatlarının artmasıyla 2016 yılından itibaren rüzgar enerjisinin petrolden daha ucuz olduğu anlaşılacak ve rüzgar enerjisi 2020 yılından itibaren evlerimize girecek.

windinkazakhstan

2-) Helyum 3 Madenciliği

2020 yılından itibaren Rusya ay üzerinde helyum 3 madenciliğine başlayacağını duyurdu.Ayda çıkaracağı helyum 3 ü dünyaya getirmenin maaliyeti ton başına 4 milyar dolar olacak yalnız bu kadar masrafın karı fazlasıyla çıkacak.

ayda-helyum

3-) Marsta Yaşam

Hollandalı şirket Mars One 2023 yılında Mars’a 4  insan göndereceğini duyurdu.Uzaydaki ilk kalıcı yerleşimin temellerini oluşturucak olan 4 insanın ardından 2025 yılında 4 insan daha gönderileceği ve hayatlarının sonuna kadar marsta kalacağını bildirdi.Aslında bu mars yolculuğu tv programı şeklinde yapılacak ve bir kanal üzerinden kesintisiz şekilde dünyaya yayın yapılacak.1 kişi için marsa gitmenin maaliyeti ise 1.2 – 2 milyar dolar.

marsta

4-) Abu Dabi Masdar Şehrinin Tamamlanması

Arabistanın  Abu Dabi eyaletinde çevre dostu şehir 2025 yılında tamamlanacak.Tamamen yeşil enerji ile beslenecek olan şehirde Karbon asla barındırılmayacak.Şehirdeki tüm atıklardan ve sulardan geri dönüşüm sağlanabilecek.Bu projenin toplam maaliyeti 20 milyar dolar olup  6 kilometrekarelik bir alanda 50.000 kişiye ev sahipliği  sağlayacak.

masdar-city.006

5-) Dünya Kaynakları Krizi

Dünya nüfusunun hızla artması sonucunda bulunan kaynakların hiç bir önlem alınmazsa 2030 yılında alarm vereceği ön görülüyor.Nüfus artışıyla beraber kaynakların yetmemesi sonucu içecek,yiyecek ve diğer ihtiyaçların pahalanması bekleniyor ve 3 milyardan fazla insanın açlık sınırına dayanacağı bildiriliyor.

su_kaynaklari_hizla_tukeniyor_h2332

6-) Biyonik Gözler

Görme engelli insanlara ve görmesinde aksaklık olan insanlar için büyük bir çözüm geliyor! Şuan ki teknolojimiz ile belirli miktarda görme sağlanabiliyor ancak 2020 yılından itibaren normal görüşü üretebilecek teknoloji gelişecek.2035 yılından itibaren insan gözünden daha iyi görüşe sahip olan kısacası çözünürlük olarak kızıl ötesi ve morötesi dalgalarıda algılayabilen biyonik gözler üretilecek.Bu teknoloji sadece göz için değil diğer tüm organlar için de kullanılabilecek.Şuanki organlarımızdan daha iyi çalışan organlara 2035 yılında sahip olabileceğiz. (Paramız olmadığı için öleceğiz)

biyonik_goz2

7-) Ölümsüzlük Senaryosu

Bizce imkanı bulunmayan ancak bilimin insan organlarını laboratuvar ortamında üretebilecek duruma gelmesi durumunda ölümsüzlük hayalinin gerçepe dönüşebilmesi durumu ortaya çıkıyor.İngiliz bilim adamı Aubrey De Grey 2040 lı yıllarda %50 ihtimalle yaşlanmayı durduracaklarını iddaa ediyorlar. (bize diğer %50 ihtimal denk gelir)

url

😎 Evlerde Quantum Bilgisayarı

Yıllardır insan – bilgisayar bağlantılı quantum bilgisayarların hayali kurulurdu.Bu hayal 5-10 yıla kadar gerçek olacak.Peki bu bilgisayarlar ne ayrıcalık sağlıyor ? -Tahmin edemeyeceğimiz kadar hızlı bir bilgisayar ayrıca iyice küçülen ve enerji verimliliğini arttıran quantum bilgisayarlar vücudumuza entegre olabilecek.Böylece sanal gerçeklik hayatımıza girecek.

d-wave-quantum-1

9-) Teknolojik Gariplik

Ray Kurzweil  2045 yılında teknolojik bir garipliğin olacağını öngörüyor.Teknolojik cihazların insanların daha zeki hale geleceğini ve insanların kendilerini geliştirmek için robotik cihazlara ihtiyaç duyacaklarını ileri sürdü.

url

10-) Global Çöküş

Teknoloji olarak hızla gelişen bir global yapıda olsakta insan nüfusunun artması sonucunda dünya üzerindeki kaynakların yetersiz kalacağı tüm bilim adamları tarafından ön görülüyor.Durum böyle olunca global ısınma sonucu yiyecek kaynakları iyice limitli hale gelmiş olacak ve dünya ekonomisinde büyük bir sarsıntı yaşanacak.Tüm bunların sonucunda dünya genelinde büyük bir savaş başlaması öngörülüyor.2050 yıllarında savaş hangi alanda olur bilmiyoruz ancak tüm bu olaylarından sonra Einsten’inde dediği gibi taş ve sopalarla yapılacak.

url

Etiketler

Şevket Narin

Beklentileri sürekli düşük tutan, kişisel gelişime önem veren, kuralları olan ve yaptığı işi en iyi şekilde tamamlamaya çalışan sıradan bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı
Kapalı