Urban Dictionary Nedir? Nasıl Kullanılır?

Urban Dictionary, internetin son yıllarında oldukça popüler olan, insanların üzerinde akımlar başlattığı ve Türkiye’de pek popüler olmasa da yurtdışında ve global ortamda oldukça popüler olmuştur. Halen günümüzde bazı kullanıcılar tarafından tam anlaşılamayabiliyor. Bugün bile yüzbinlerce trafik çeken Urban Dictionary nedir? Nasıl kullanılır?

Günlük hayatımızı oldukça etkileyen iki unsur vardır. Bunlardan biri internet, diğeri ise günlük hayatımızdaki çevremiz ve dilimizdir. Bu ikisini ne kadar melez yapabilirseniz, o kadar fazla fikirlere sahip olursunuz. Urban Dictionary, bu ikisini oldukça güzel birleştirerek harika bir işe imza atmış bulunuyor.

urban dictionary kp

Urban Dictionary Nedir?

Günümüz halk dili, artık resmi dillerin önlerine geçiyor. İnsanlık ve milletler olarak, her geçen sefer kendi dilimize ekstra bir jargon ekliyoruz. Resmi dillerimizde bulunmayan sözcükler, kelime tamlamaları kullanabiliyoruz. Ya da, dilimizde bulunan kelimelerle yepyeni kelimeler üretiyor, farklı anlamlarda kullanıyoruz. Bunları gören birkaç geliştirici ekibi, bu sözcüklerin ve kelimelerin bütünün bulunduğu bir internet site oluşturarak, günümüz adıyla “Urban Dictionary” geliştirilmiş oluyor.

Kullanıcıların eklemeler ve çıkarmalar yapabildiği, sık kullandıkları kelimeleri ekledikleri bir sistemdir. Bu şekilde geniş bir sosyal ağ oluşturmuştur. Bu sosyal ağ içerisinde insanlar yeni kelimeler ekleyebiliyor, isterler ise kelimeleri beğenebiliyorlar veya beğenmeyebiliyorlar.  Bu sistemde isterseniz günlük hayatınızda kullandığınız ama resmiyeti olmayan “İngilizce” kelimeler ekleyebilirsiniz. “Flag” seçeneği ile pek uygun olmayan kelimeleri “report” yani şikayet edebilirsiniz.

Urban Dictionary Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit bir sistemdir. Üye olmanıza dahi gerek olmadan, istediğiniz gibi sunulan içeriklere bakabiliyor, beğenebiliyor ve beğenmemek isterseniz beğenememe tuşuna basabiliyorsunuz. Bu sayede içeriklerden herhangi bir üyelik yapmadan yararlanabiliyorsunuz.

Üye olduğunuz zamanda ise “Flag” sistemini çalıştırabiliyor, beğenmediğiniz veya uygunsuz olduğunu düşündüğünüz kelimeleri şikayet edebiliyorsunuz. Aynı zamanda, üye olmadan da kelime ekleme kolaylığı sunuluyor. İçerikleri tamamen özgür ve özgün olan, basit kullanıma ve arayüze sahip bir sözlük uygulaması karşımıza çıkıyor.

urban dictionary nasıl kullanılır

Urban Dictionary Kelime Nasıl Eklenir?

Kullanımı gibi kelime eklemek, bu akımlara dahil olmak da oldukça kolaydır. Çok kısa bir sürede kelime ekleme talebinde bulunabilir ve akıma dahil olabilirsiniz. İsterseniz Türkçe veya farklı dillerde sözcükler ekleyebilirsiniz.

 • İlk öncelikle “Urban Dictionary” sitesini açın, maalesef telefon uygulaması üzerinden sözcük eklemek mümkün değildir.
 • Ardından sitede sağ kısımda bulunan “Define a Word” butonuna tıklayınız.
 • “Word” kutucuğuna eklemek istediğiniz kelimeyi yazın.
 • “Type your definition here..” kısmına yazdığınız kelimeyi tanımlayın, açıklamasını yazın.
 • Bir altındaki kutucuğa ise kelimeniz hakkındaki örnekleri yazın.
 • Onun da bir atlındaki kutucuğa “tag” ekleyin. Tagler kelimenin konusu hakkında olmalıdır.
 • Son olarak isterseniz bir GIF seçiniz ve en alttaki seçme butonundan bir dil seçin. Eklediğiniz kelimenin dilini seçmeniz gerekmektedir.

urban dictionary kelime ekleme

Urban Dictionary Kelime Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aslında dikkat edilmesi gereken çok bir şey yoktur. Sadece birkaç şey, tüm uygulamanın güvenliği için ve ortalığın karışmaması için oldukça önemli kurallardır. Zaten bu kurallara uymadan bir kelime yollarsanız, Urban Dictionary bu kelimeyi kabul etmeyecek, ret yollayacaktır.

 • Irkçı kelimeler, ırkçı olabilecek kelimeler ve şakalar,
 • Nefret söyleminde bulunabilecek kelimeler ve şakalar,
 • Herhangi bir azınlığa saldıran kelimeler ve şakalar,
 • Herhangi bir ünlüye söylenen kelimeler ve şakalar yasaktır.

Kurallara uyulduğu, her kullanıcının her gün yüzlerce kelime eklediği Urban Dictionary, çok eski bir site-uygulama olmasına rağmen halen oldukça büyük bir trafiğe sahiptir. Gerek zamanla sosyal mecralar üzerinde oluşturulan akımlar sebep olsun, gerek kullanıcıların tavsiyeler sonucu bulmuş olması olsun oldukça popüler bir sitedir. Urban Dictionry‘e gitmek için buraya tıklayabilir, filmler hakkındaki son yazımızı okumak için ise buraya tıklayabilirsiniz. 

Yazar

Teknoloji meraklısı Tekneloji yazarı. Bir webmaster, frontend developer ve UI tasarımcısı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok