Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

Korkudan Tuvalete Gidemeyeceksiniz: En İyi 5 Korku Filmi

Korku filmleri, monoton ve sıkıcı bir hayat yaşarken biraz olsun insanlara adrenalin ve korku yaşatabilen, insanları biraz olsun korkutabilen ve onlara bir film türü olarak karşımıza çıkıyor. En iyi 5 korku filmi, insanların korkmasını sağlayacak, biraz olsun farklı hisler yaşatabilecek türden filmler olarak derledik.

Korkmak isteyen herkes, korku filmi önerileri dışında farklı çeşitli yollara başvurabiliyor. Korku evleri, korku tünelleri gibi çeşitli farklılıklar da yapılabilse de, korku filmleri her zaman daha kolay ulaşılabilir ve daha az efor sarf ederek tüketebildiğimiz içerikler olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede, korkmak ve biraz adrenalin salgılamak istiyorsanız, en iyi 5 korku filmi içerisinden birini izleyebilir, yerinizden dahi kalkmadan korkunun tadına varabilirsiniz.

Doğaüstü ve Tamamen Psikolojik Liste: En İyi 5 Korku Filmi

Bazı korku filmleri tamamen doğaüstü içerikler içerip, günümüz biliminin açıklanmadığı şekilde çekiliyor. Fakat bazıları ise bu konuda oldukça büyük ters köşe yaptırabiliyor. İnsan, açıklayamadığı şeyden korksa da, açıklanabilir şekilde son sunabilen korku filmleri oldukça fazla korkutuyor. Çünkü daha realistik bir şekilde olması, o tarz olayların günlük hayatımızda da başımıza gelebileceği izlenimi yaratıyor. Bu sebeple en iyi 5 korku filmi sıralamasının içinde, hem doğaüstü hem de aşırı şekilde ters köşe yaratan filmleri listeledik.

Bu filmler, daha çok kullanıcı yorumu ve IMDb puanlarına göre sıralanmıştır. Herhangi bir subjektif bakış açısı söz konusu dahi değildir. İnsanların en beğendikleri, korku filmi tavsiyelerinde oldukça fazla listelenmiş olan filmlerdir. Bu sebeple, zamanla değişebileceği gibi, kişiden kişiye de değişebilir.

 

Lanetli Çocuk (The Boy) 1-2

10 milyon $ bütçe ile çekilmiş olan filmin yönetmeni olarak, genellikle korku filmleri yönetmenliği yapan William Brent Bell karşımıza çıkıyor. Senaristi Stacey Menear olan film serisinin, iki filmi bulunuyor. İlk film, dadılık yapmak için İngiliz bir ailenin evine giden başrolümüz, aslında bir oyuncak bebeğe bakıcılık yapacaktır. Doğaüstü ve ters köşenin muazzam birleşimi olan bu film serisi, korkutmaya oldukça yeten ve güzel çekilmiş bir filmdir.

  • IMDb: 6.0 (ilk film)
  • Yönetmen: William Brent Bell

En İyi 5 Korku Filmi: The Boy

Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)

Ünlü fantastik, korku yazarı olan Stephen King’in yazdığı Hayvan Mezarlığı kitabından senaryoya Matthew Greenberg tarafından uyarlanmış bir korku filmidir. Yeni bir eve taşınmış ailenin, evlerinin yakınında yer alan hayvan mezarlığı oldukça garip bir yerdir. Çocuğunu bu esnada kaybetmiş olan ailenin babası, farklı yöntemlere başvurmaktadır. Yine bir korku filmi yönetmeni olan Kevin Kölsch tarafından yönetilmiştir. Kullanıcılar tarafından ortalama bulunan bu film, gerilimi dibine kadar yaşatan en iyi 5 korku filmi arasında yer almaktadır.

  • IMDb: 5.7
  • Yönetmen: Kevin Kölsch

O (IT) 1-2

Sinema severler tarafından oldukça beğenilen bu seri, gişe rekorları kıran korku filmleri arasında yer almaktadır. Tekrardan Stephen King’in kitabından uyarlanmış olan seri, Chase Palmer, Cary Fukunaga ve Gary Dauberman tarafından senaryoya dökülmüştür. The Flash’ın 2023 yönetmeni de olan ve çeşitli korku filmleri yönetmiş Andy Muschietti’nin yönettiği film, en iyi 5 korku filmi listesinde yer almayı kesinlikle hak etmektedir.

Okulda dışlanan yedi arkadaşın, korkulardan beslenen ve insanların korkularına göre hareket eden Pennywise ile boğuşmasını, savaşmasını ele almaktadır. 7.3’lük IMDb puanına sahip korku filmi, en iyi korku filmleri arasında yer almaktadır.

  • IMDb: 7.3 (1. Film), 6.5 (2. Film)
  • Yönetmen: Andy Muschietti

Sapık (Psycho)

1960 yılında yapılmış olan bu korku filmi, üretilmiş en iyi 5 korku filmi arasında kesinlikle yer almalıdır. Sinema severler tarafından oldukça beğenilen ve eski bir yapım olan bu film, konusunu çok güzel işlemiş olan bir filmdir. Joseph Stefano tarafından senaryoya dökülmüş olan film, Ed Gein suçlarının anlatıldığı bir romandan uyarlanmıştır.

  • IMDb: 8.5
  • Yönetmen: Alfred Hitchcock

Ayin (Hereditary)

Günümüz tarihine yakın zamanlarda çıkmış en iyi korku filmleri arasında yer alan Ayin, psikolojik bir korku filmidir. Annesini kaybeden başrol, ailesinin peşine takılan bir varlıkla çatışmaları ve başlarına gelen korkunç, gizemli olayları anlatmaktadır. Klasik bir korku filmi gibi görünse de, izleyicilerine oldukça fazla gerilim yaşatmış, sinema severlerin baş ucu korku filmi olmuştur. IMDb puanı da bir nebze yüksek olan film, 2018’de çıkıp gişe rekorları kırmıştır. En iyi 5 korku filmi arasında yer almaktadır.

  • IMDb: 7,3
  • Yönetmen: Ari Aster

Korku filmleri hakkında önyargılar bulunsa da, korku filmleri sinema severlerin olmazsa olmazıdır. İnsanların, eğlence, romantik, felsefi konularda film izleme ihtiyacı, duygu yaşama ihtiyacı olduğu gibi korku konusunda da bunlar geçerlidir. Her insan, korku duygusunu zaman zaman yeşertmeli, korku duygusu yaşatacak içerikler tüketmelidir. Ön yargı, genellikle korku filmlerinin absürt olduğu yönünde olsa da, listelediğimiz en iyi 5 korku filmi gerçekten sinematografisine dikkat edilmiş, güzel filmlerdir.

Kaynak olarak IMDb ve Wikipedia kullanıldı, eğer en yüksek IMDb puanına sahip filmleri öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Siz de yorumlara en sevdiğiniz korku filmlerini yazabilirsiniz!

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Windows 10 Görev Çubuğu Nasıl Ortalanır?

Sonraki İçerik

Çalışma Verimi Nasıl Arttırılır? En İyi Pomodoro Uygulamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler