Torrent Rehberi [Bilmeniz Gereken Her Şey Burada]

Eminim ki Torrent kelimesini defalarca duydun ve Torrent Nedir? diye kendine sordun. Peki hiç torrentin ne olduğunu araştırdın mı? Yani nedir bu torrent arkadaşım? herkes konuşuyor ama ne kadar bilgin var? Gel seninle bu meseleyi en ince ayrıntısına kadar çözelim. Sadece torrent nedir? sorusuna değil; torrent ile ilgili merak ettiğiniz tüm konuları detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Öncelikle temelden başlayalım;

Nedir Bu Torrent?

Torrent temel olarak bir dosya türüdür. Torrent dosyaları; indirmek istediğiniz program, müzik, film, oyun gibi verileri indirmeniz için size aracılık eder. Torrent dağıtılmış bir ağdır ve ağda ne kadar kişi işlem yapıyorsa o kadar hızlı çalışır. Yani sizin indireceğiniz bir dosyayı çok fazla kişi indiriyorsa ve SEED ediyorsa (SEED=indirilen dosyayı geri yüklemek) sizde buna bağlı olarak hızlı ya da yavaş indirirsiniz. Kaynaklardan indirdiğiniz dosyaları geri yükleyerek ağa katkı sunmuş olursunuz. İstediğiniz dosyaları indirebilmek için, torrent dosyalarına ve torrent programlarına ihtiyaç duyarsınız.

Daha detaylı anlatmak gerekirse; Torrent bir dosya takas sistemidir ve sabit bir sunucuya bağlı değildir. Torrent üzerinde işlem yapan her bir kullanıcı aynı zamanda sunucu yerine geçer ve siz bir programı indirirken indirdiğiniz veriyi aynı zamanda ağdaki diğer insanlarla paylaşırsınız. Milyonlarca kişinin verileri indirip yüklediğini düşünürsek oldukça verimli kullanmak mümkün hâle geliyor. Torrent indirme programlarının detaylı listesini sonraki paragrafta paylaşacağız.

En İyi Torrent İndirme Programları

Film, müzik, oyun, kitap ya da bir program indirmek istiyorsunuz ve torrent uzantılı dosyasını buldunuz. Bu dosya o kadar küçüktür ki indirdiğiniz zaman yanlış ya da virüslü bir dosya indirdiğinizi düşünebilirsiniz. İşte bu düşük boyutlu içerisinde programların verilerini tutan dosyalar, torrent programları aracılığı ile bilgisayarınıza yüklenecek.

Bittorrent

Torrent’in genel ismi Bittorrent’tir.

uTorrent

2005 yılında piyasaya sürülen uTorrent en eski Torrent programlarından biridir. Kapalı kaynak olması ve reklamlardan destek alması sebebiyle diğer ücretsiz alternatiflerini tercih etmenize sebep olabilir. Kullanıcıların büyük bir kısmı uTorrent’in az kaynak tükettiğini söylüyor.

Qbittorrent

C++ ve Python programlama dilleri ile yazılan Qbittorrent programı uTorrent’ alternatif olarak üretilmiş.

Deluge

Deluge torrent programı Bittorrent istemcisidir ve Python programlama dili ile yazılmıştır. Programın ağ mantığını C++ programlama dili sağlamaktadır. Deluge; Windows, Linux ve MacOS desteklemektedir.

Vuze

Vuzede bir Bittorrent istemcisidir. Anonim bağlantı noktaları olarak I2P ve Tor ağlarını desteklemektedir. Vuze Java programlama diliyle yazılmış olup; Windows, Linux, Unix ve MacOS sistemlerini desteklemektedir.

Bitlord

Windows ve MacOS sistemler için en kolay torrent indirici olarak piyasaya çıkan, ücretsiz kullanılabilen; ancak gücünü reklamlardan alan Bittorrent istemcisidir. Libtorrent-Rasterbar C++ kütüphanelerini kullanan Bitlord istemcisi QT çapraz platform ve Python programlama dili kullanılarak oluşturulmuştur.

Bitcomet

52 dil desteğine sahip olan Bitcomet, C++ programlama dili yazılmış bir Bittorrent istemcisidir. Piyasaya ilk çıkış tarihi 6 Ağustos 2003 tarihidir. Windows ve MacOS desteği bulunan Bitcomet, Çin merkezli BitComet Development Group şirketi tarafından üretilmiştir.

Transmission

15 Eylül 2005 tarihinde piyasaya çıkan Transmission, ücretsiz bir Bittorrent istemcisidir. Transmission C, Objective-C programlama dilleri ile yazılmıştır.

Torrentflux

PHP ile yazılan web tabanlı bir Bittorrent arabirimidir. PHP ile yazıldığı için sadece tarayıcı üzerinden açılabilir ve Apache ya da Lighttpd gibi web servisler üzerinde çalışır. Tarayıcı üzerinden panele erişerek farklı kullanıcı hesapları oluşturarak farklı kişilerin kullanması için yetkilendirme yapabilirsiniz.

Peer Nedir?

Seed ve Leech durumunda olan kullanıcıların toplamını tanımlar. Yani torrent ağındaki eşlerdir.

Leec ve Leecher Nedir?

Leec dosyayı indirmeye devam eden, henü %100 olarak indirmemiş kişileri tanımlar. Leecher ise dosyanın %100’ünü indirip seed etmeden (geri yüklemeden) programdan silen kişileri tanımlar. Leecher olmayın! 🙂

Seed Etmek Nedir?

Tohum anlamına gelen Seed, Torrent’te indirilen bir dosyanın hiç ellenmeden, yer değiştirilmeden aynı Torrent’i indirmeye başlayan kullanıcılara göndermesi demektir. Yani bir anlamda Seed eden kullanıcılar topladıkları mahsul yerine tohum ekmiş oluyorlar ve torrent dosyalarını bitki olarak düşünürsek bu bitkiler tekrar ekildiği sürece hiçbir zaman yok olmuyorlar ve hızlı büyüyorlar.

Daha anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse; siz GTA oyununu torrent üzerinden indirdiniz ve torrenti kapatıp gidip GTA oynamaya başladınız. Bu durumda seed işlemi yapmadan ağdan ayrılmış oldunuz. Bunun yerine indirmiş olduğunuz dosyayı hiçbir şey yapmadan beklettiğinizde seed etmeye başlar, yani aynı torrenti indiren kişilere göndermeye başlarsınız. Böylece ağdaki iletim hızı artmış olur.

Torrent Tracker Nedir?

Torrent rehberimize torrent tracker ile devam ediyoruz. Aslında torrent kullanırken işimize çok yarayacak ve indirme işlemlerimizi hızlandıracak önemli bir konudur tracker. Torrent’te tracker aynı kelime anlamında olduğu gibi takipçi, izleyici anlamlarına gelmektedir.

Torrent Tracker 2020 Güncel Tracker Listesi

udp://tracker.coppersurfer.tk:6969/announce udp://tracker.leechers-paradise.org:6969/announce udp://tracker.opentrackr.org:1337/announce udp://p4p.arenabg.com:1337/announce udp://9.rarbg.to:2710/announce udp://9.rarbg.me:2710/announce udp://tracker.internetwarriors.net:1337/announce udp://exodus.desync.com:6969/announce udp://tracker.tiny-vps.com:6969/announce udp://retracker.lanta-net.ru:2710/announce udp://open.stealth.si:80/announce udp://tracker.torrent.eu.org:451/announce udp://tracker.moeking.me:6969/announce udp://tracker.cyberia.is:6969/announce udp://ipv4.tracker.harry.lu:80/announce udp://explodie.org:6969/announce udp://zephir.monocul.us:6969/announce udp://xxxtor.com:2710/announce udp://valakas.rollo.dnsabr.com:2710/announce udp://tracker.zum.bi:6969/announce

2020 Yılının En İyi Torrent Siteleri

Torrent ararken bilinen siteleri ziyaret etmeniz önemlidir. Bizde sizler için 2020 yılının en iyi torrent sitelerini derledik.

Sizlerde kullandığınız torrent sitelerini bizimle paylaşabilirsiniz.

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı