Teknoloji Haberleri

Telegram Güvenli Mi? Telegram Nedir?

Telegram Güvenilir Mi? Telegrama Geçmeli Miyiz? Telegram Veri Çalıyor Mu?

Son günlerde WhatsApp’ın kullanıcılara yolladığı “Gizlilik Sözleşmesi” konuşuluyor. Bu gizlilik sözleşmesi yüzünden bazı kullanıcılar Telegram, Signal ve Bip gibi uygulamalara geçmeyi tercih ediyor. Peki yığınla bir kullanıcı artışı yaşayan Telegram güvenli mi? Telegrama geçmeli miyiz? Telegram nedir? Telegram veri çalıyor mu?

WhatsApp’ın kullanıcılarına yolladığı gizlilik sözleşmesi sonucu bir çok kullanıcı atağa kalktı. Kullanıcılar artık verilerinin çalındığını, bu verilerin işlendiğini öğrenince platform değiştirme kararı aldı. Birçok kullanıcı ülkemizde WhatsApp’dan sonra kullanılan mesajlaşma uygulaması olan Telegram’a geçti. Peki Telegram ne kadar güvenli?

Telegram Nedir?

Telegram, Pavel Durov isimli bir Rus programcının ürettiği mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulamayla arkadaşlarınızla, ailenizle veya herhangi bir kişiyle mesajlaşabilir, görüşebilir, dosya ve veri aktarımı yapabilirsiniz. Telegram diğer uygulamaların aksine çok büyük bir veri aktarımı gücüne sahip. Gruplar kurup, botlar sayesinde bu grupları yönetebilir, eğlenceli hâle getirebilirsiniz. Ayrıca kanallar sayesinde bir sosyal ağ oluşturup insanlarla bir şeyler paylaşabileceğiniz bir mesajlaşma platformu.

Telegram Güvenli Mi?

Telegram’ın kurucusu mesajlara ulaşabilenlere ödül vaat ediyor, ve açıklamalara göre henüz bu ödülü alabilen kimse yok. Bazı kullanıcıların aklına “Telegram’da mesajlar sunucuya kaydoluyor” cümlesi gelebilir. Evet, kaydoluyor lâkin bu kullanıcılar için kullanılıyor. Telegram mesajlarını istediğiniz anda istediğiniz vakitte ulaşabilmeniz için bu mesajları sunucularında yedekliyor.

Aynı zamanda gizliliğimden ödün vermek istemiyorum diyorsanız, Telegram’ın “Gizli Mesaj” olarak adlandırdığı modu kullanabilirsiniz. Bu mod sayesinde mesajlarınız sunucularda yedeklenmiyor. Karşı tarafa şifreli olarak aktarılıyor ve mesajları yok etme özelliği var. Bu sayede konuşurken bir gizliliğe sahip olabilir, kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Peki O Zaman Bu Telegram Nasıl Para Kazanıyor?

Telegram’ın sahibi Parel Durov, yüksek miktarda Telegram’a bağışlarda bulunuyor. Parel Durov’un Telegram’a yaptığı bu bağışlar sayesinde Telegram hayatına devam ediyor, kullanılabiliyor.

Telegram’a Geçmeli Miyiz?

Telegram’a geçebilirsiniz, Telegram’ı kullanabilirsiniz. Ama bu biraz kullanıcıyla da alakalı bir şey. Eğer Facebook şirketine bağlı sosyal medyaları aktif olarak kullanıyorsanız WhatsApp’ı silip başka bir mesajlaşma uygulamasına geçmenin pek bir anlamı kalmayacaktır. Aynı zamanda ne yazık ki kullandığınız klavye dahil verilerinize rahatça erişebiliyor, internette ve telefonda artık gizliliği sağlayabilmek çok zor. Bunları düşünerek hareket edebilirsiniz, tercih size kalmış.

 

Etiketler

Yunus Emre Kuru

Teknoloji meraklısı Tekneloji yazarı. Bir webmaster, frontend developer ve UI tasarımcısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı