Rehber

Stephen Hawking Hakkında 9 Şaşırtıcı Bilgi

Ünlü fizikçi Stephen Hawking hakkında birazdan duyacaklarınız sizi vay be dedirtecek cinsten.

1-) Okul çağlarında hep düşük notlar alan bir hawking vardı.

Şuan oldukça zeki olarak tanıdığımız Hawking’in okul çağlarında nasıl bu kadar başarısız olduğuna inanamayabilirsiniz.Hawking 9 yaşında sınıftaki en kötü nota sahip öğrenciydi.Biraz çalışarak ortalama seviyeye çıkan notları asla daha iyi olmadı.O yaşlarda tanıdıkları lakap olarak Einstein adını koymuşlardı.Çünkü çevresinde eşyalarla ilgilenmekten çok nasıl yapıldığıyla ilgileniyordu.Üniversite çağına gelen hawking Oxford üniversitesi burs sınavlarından yüksek not olarak okula başladı.

 

2-)  Biyoloji dersini sevmezdi.

Biyolojini derslerini belli olmayan ve ezbere dayalı olduğunu savunan hawking fizik ve matematik derslerini severdi.

 

3-) Oxford Üniversitesi kürek takımına girdi

Stephen Hawking kendisini çok yalnız ve mutsuz hissediyordu.Fiziksel olarak iri yapıya sahip olmayan Hawking kürek takımında dümenci konumundaydı.İri olmayan kişiler kürek takımında yön ve hız verme görevi alıyordu.Kürek takımında popüler olmaya başlayan hawking derslere olan ilgisinin azalmasıyla notlarını düşürdü.İşin kolayını bulup derslerinde sıkıntı yaşamamak için laboratuvar notlarını hazırlamak için yaratıcı analizler kullandı.

4-) Bir kaç yıl ömrü kaldığını söylediler..

Yüksek lisans öğrencisi olan Hawking sakarlık ve sendeleme sorunlarıyla karşılaşmaya başladı.Rahatsızlığın tanısı için doktora gitmesi üzerine Amyotrafik Lateral Skleroz (ALS) teşhisi konuldu.İstemli  kas hareketlerinin kontrolünü kaybetmesine sebep olan ALS hastalığı nörolojik hastalık sınıfına girmektedir.Teşhisin üstüne doktorlar Hawking’e bir iki yıl ömrünün kaldığını belirttiler.

5-) Sınırsız Evren Kuramını Savundu

1983 yılında evrenin sınırları olmadığı fikrini ortaya attı.Evrenin yapısını anlamak amacıyla Hartle ile beraber kuantum mekaniğine genel görelelik kavramlarını bir tutarak evrenin kapsanabilir ancak sınırsız olduğunu gösterdiler.

6-) Sayısız ödül almıştır

Fizikle geçirdiği zaman boyunca büyük işler başaran Hawking bir çok ödüller ve nişanlar almıştır.Ayrıca kraliyet üyeliğine kabul edilen ünlü fizikçi bilim altın madalyası,hughes madalyası ve albert einstein ödülü gibi büyük ödüller kazandı.

7-) Çocuk kitapları yazdı

Bir fizikçi nasıl çocuk kitabı yazar diye şaşıranlarınız vardır ancak Stephen Hawking 2007 yılında kızı Lucy ile beraber “Georgonun Evrene Açılan Gizli Anahtarı” adlı kitabı yazılar.Kitabın 2. serisi 2009 yılında Georgo’nun Kozmik Hazine Avı adıyla yayınlandı.

8 -) Uzaylılara inanırdı

Evrenin sınırsız olduğunu savunan Hawking aynı zamanda evren üzerinde insanlardan başka varlıklarında olduğunu düşünüyordu.2008 yılında Nasanın 50.yaşını kutlamasında Stephen Hawking konuşmacı olarak alınmış olup uzaylılar hakkında fikirleri alınmıştır.

9-) Yerçekimsiz ortamda uçuş yaptı

65 yaşında büyük bir fırsat yakalayan Hawking Zero Gravity A.Ş sayesinde yerçekimsiz ortamda sandalyesi olmadan havada durabildi.İnsan ırkının uzun bir geleceğe ancak uzayda sahip olabileceğinide belirtmiştir.

 

 

 

 

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı