Teknoloji Haberleri

Samsung Bixby Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bixby Bizlere Neler Sunuyor?

  İlk olarak Samsung’un S8 ve S8 Plus modellerinde ortaya çıkan Bixby adındaki yeni yazılım, Apple’ın Sirisi ve Google’ın Assistant yazılımı ile benzer bir yazılım.

Sesle kontrol edilen Bixby, bir çok işleminizi ekran üzerine dokunmadan yapmanıza olanak sağlıyor. Daha önce de Samsung’un S Voice adlı yazılımı ile bu işi denediğini biliyoruz. Ancak bu yazılım Galaxy S5’den sonra ne yazık ki önemini yitirmişti. Görünüşe göre Samsung, S Voice’den sonra tekrar karşımıza Bixby ile çıkmış ve sesli asistan olayını tekrar kullanıcılara sunmak istemiş gibi görünüyor.

S Voice’nin en büyük sorunu Apple’ın Siri adlı yazılımına benzemesi ve onun kadar iyi olamamasıydı. Durum böyle olunca kullanıcılar tarafından sevilmedi ve kullanılmayarak rafa kaldırıldı. Hal bu ki hatalarından ders alan Samsung, Bixby adlı yazılımı ile birlikte yeni bir sayfa açarak bu yazılımı kullanıcıların beğenisine sunuyor. Bixby, S Voice’e oranla sadece yol tarifi yapmak, sinema saatlarini söylemek ve hava durumunu paylaşmakla yetinmiyor, aynı zamanda cihazınızın ayarlarını da değiştirebiliyor.

Bixby Nasıl Kullanılıyor?

Bixby’i kullanmak için yapmanız gereken tek şey cihazınızda bulunan Bixby tuşunu kullanmak oluyor. Aynı zamanda bu düğme yerine Bixby’i “Uyandırma sözlüğü” adlı bir özellik sayesinde sesli olarak çağırabiliyorsunuz. Aynı zamanda Bixby, Google’ın Now yazılımındaki gibi kartlar ile birlikte çeşitli bilgileri kendi arayüzünde sizlere paylaşabiliyor.

Bixby Bizlere Neler Sunabiliyor?

Samsung’un Bixby yazılımına, Siri ve Google Assistant’da olduğu gibi genel kültür sorularını soramıyorsunuz ancak bunun dışında yapabileceğiniz çok şey var.

Örneğin Bixby’e sesli komut vererek Wifi veya Mobil verinizi açmasını isteyebilir, ekran parlaklığını kıstırabilir ya da belirli bir konumda çekilmiş bir fotograf dizinini bir araya getirmesini isteyebilirsiniz. Bununla birlikte bu yazılım ile telefonunuzun bir çok özelliğini ve ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

Aynı zamanda Bixby üzerinde bulunan göz simgesine tıklayarak Bixby Vision’u çalıştırabilir, kameranız yardımı ile gösterdiğiniz bir nesnenin özelliklerini ve fiyat listesini ekranda görebilirsiniz.

Bunun ile birlikte sürekli olarak güncellenen ve yeni özellikler eklenen Bixby, her yeni Android sürümünde karşımıza yeni özellikler ile çıkacak gibi görünüyor. Siri ve Google Asisstant’a rakip olabilecek bir seviyede olan bu yazılım, bakalım ne kadar başarılı olabilecek? Hep birlikte göreceğiz.

 

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı