Rehber

Error Connection Timed Out Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

408 Request Timeout Nedir? Time Out Hatası Nedir?

  Error connection timed out hatası günlük yaşamanızda girdiğiniz bir web sitesinden tutun bir oyuna kadar bir çok alanda karşınıza çıkabilir. Bu hatanın anlamı zaman aşımıdır ve sitenin yada girmeye çalıştığınız oyun sunucusunun beklediği yanıt süresinin aşılmasıyla ortaya çıkar.

Error Connection Timed Out Hatası Nedir?

Bu hatanın anlamını en basit bir şekilde kısaca istek sürenizin dolması olarak açıklayabiliriz. Bir web sitesine yada bir sunucuya bağlanırken bağlanmak istediğiniz web sitesi yada sunucu size belirli bir süre verir. Bu süre içerisinde sunucuya erişemezseniz isteğiniz reddedilir ve time out hatası alırsınız. Bu hataya sebep olan sorunlar sizden de kaynaklanabilir, bağlanmak istediğiniz sunucudan da kaynaklı olabilir. Bu hata bir çok alanda karşınıza 408 kod numarası yada çeşitli HTTP kodları ile çıkabilir.

Bu durum internet bağlantınız, sunucu trafiği, kullanılan yazılımlar ve hatta internet sitesinin yazılımı ile bile alakalı olabilir. Bu durumda “408 Request Timeout, HTTP Error 408 – Request Timeout, 408 – Bağlantı Zaman Aşımına Uğradı” gibi mesajlar alabilirsiniz.

Time Out ve 408 Request Timeout Hatası Nasıl Çözülür?

1) Girmeye Çalıştığınız Sayfayı Yenileyin

Girmeye çalıştığınız sitenin herhangi bir boş yerine sağ tıklayıp “Yenile” seneçeğini seçerek veya adres çubuğuna o sitenin url adresini tekrar girerek bağlantının yeniden başlamasını sağlayabilirsiniz.

2) Sitenin Ana Sayfasına Ulaşmayı Deneyin

Bir mağazan alışveriş yaptığınız sırada bu mesajı alıyorsanız kesinlikle sayfayı yenileyip işlemlerinizi tekrarlamayın. Zira bu durum iki kere faturalandırılmanıza neden olabilir. Bu durumda ana sayfaya giderek ilgili sitenin siparişler bölümünden siparişinizi sorgulayabilirsiniz. Bu durum diğer sitelerin ulaşmaya çalıştığınız farklı bölümlerinden de olabilir, ana sayfaya yönelmeyi deneyin.

3) Sunucuyu Test Edin

Bağlanmaya çalıştığınız sitenin sunucusu meşgul olabilir. Bu durumda farklı bir siteye giriş yaparak kendi bağlantınızı test etmeniz gerekiyor. Eğer farklı bir siteye giriş yapıyorsanız belirli bir saat bekleyin ve ulaşmaya çalıştığınız siteye tekrar giriş yapmayı deneyin.

4) İnternet Sağlayıcınıza Başvurun

Yukarıdaki işlemlere rağmen bu mesajı internet üzerindeki bütün heryerde almaya devam ediyorsanız internet sağlayıcınız ile iletişime geçip durumu internet yöneticiniz ile paylaşın. Yüksek ihtimal ile internetinizden kaynaklı bir problem nedeniyle bu hatayı alıyorsunuz, bu durumda modemi kapatıp açmaktan başka bir çareniz yok.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı