Teknoloji HaberleriYaşananlar

Online Alışveriş gelişiyor !

Şubat ayı verilerini açıklayan Bankalar arası Kart Merkezi (BKM), online alışveris ve kart ile yapilan diğer ödemeler hizmetlerle gelen gelirin yüzde 32 arttığını söyledi.BKM’ye göre sanal alemde yapılan ödemelerin 2011 yılından itibaren yüksek bir artış gösteriyor. 2011’de 18.7 milyar TL olan sanal alemde yapılan işlemler,2015 yılı sonunda 55.3 milyar TL’ye yükseldi. Tabii ki online alışveriş’in gelişmesi 2016 yılında da devam ediyor. 2015 şubatında 3.7 milyar TL olan sanal alemde yapılan işlemler online alışveriş v.b’nin miktarı 2016 şubat’ta yüzde 32 artarak 4.9 milyar TL miktarına ulaştı.

Yüzlerce sanal mağazayı arkasına toplayan cachback (para iadeli alışveriş) sistemi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü kayral, online alışveriş gelişmeye devam etse de bu oranın Türkiye’de yüzde 1.3 olduğunun üzerinde durdu bu oran Dünya ortalamasında yüzde 7 iken İngiltere’de bu oranın yüzde 11 olduğunu söyledi Türkiye’nin de e ticaret sitelerinde işlem yapma oranının 2016’da yüzde 2 olması bekleniyor.

Cachback sitelerinin avantajlarına değinen kayral,cachback siteleri dışındaki siteler alışverişlerden komisyon alıyor ama cachback siteleri bu komisyonu alıp müşteriye geri verildiğini bu oranın (komisyonların) cachback sitelerine göre 1 milyar TL alındığını cachback sitelerini kullanan kullanıcıların alışverişinin inanılmaz ucuz olduğunu söyledi.

Etiketler

Mustafa Umut Güven

Bir Punisher hayranı tarihe ilgisi olan teknolojiyi seven adam gibi ben!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı