Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

NASA`dan Beklenen Haber Geldi!

Geçtiğimiz saatlerde NASA`nın Mars hakkında önemli bir keşifini açıklayacağını yazmıştık. Saat 22.00`yi gösterdi vee NASA merakla beklenen o açıklamasını yaptı. Bakalım o merakla beklediğimiz keşif neymiş 🙂

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA‘ya ait uzay aracı MAVEN in (Mars Atmosfer ve Uçucu Gelişim) topladığı sonuçlara göre , Mars’ın içindeki  karbondioksit  atmosferin bundan 2.7 milyar yıl önceki bir Güneş fırtınasıyla parçalandığını söyledi. Canlı yayın da ayrıca şu ifadeler kullanıldı.

“NASA’nın MARS programı MARS’da su bulmaya odaklanmıştı. Çünkü su, canlıları yapı taşıydı. Sonunda Mars’ta su bulduk ve size açıkladık. Peki MARS’ın atmosferine ne oldu? Var mıydı? Var ise nereye gitti? Su anda Mars’taki atmosfer çok ince, o kadar ince ki yüzeye de SIVI su bulunamıyor. Ancak öncesi çok farklıydı.

Bulunan sonuç korkunç! Mars’ın atmosferi bizim Dünya’mızın da başının dertte olduğu Güneş fırtınaları yüzünden yok oldu… Dünya’nın etrafındaki manyetik alan güneş fırtınalarının atmosferimizi yok etmesini engelliyor. Mars bu kadar şanslı değildi. Mars’ın atmosferi tam anlamıyla uzaya süpürülmüş…

Yani milyonlarca yıl önce erimiş. Güneş fırtınaları Mars kutuplarından sanki bir çeşmeden su akıtır gibi atmosferi çekip aldı. Gerçekten inanılmaz bulgu. Saniyede 10 üzeri 24 hava parçacığı Mars’ın yüzeyinden kaçıyor. Bu buluş, diğer gezegenlerin atmosferleri ile ilgili de insanoğluna bilgi verecek.”

Tam metnin orjinalini okumak isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Cortana iOS İşletim Sistemine Geliyor!

Sonraki İçerik

Riot Beklenen Açıklamayı Yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler