Yaşananlar

Koronavirüs Aliexpress Siparişlerini İptal Ettirdi!

Dünya’nın en büyük e-ticaret sitesi olan Aliexpress’te durumlar pekte iyiye gitmiyor. Çin’de ortaya çıkan ve Dünya’nın dört bir yanına hızla yayılan koronavirüs sebebiyle ölümler ve vakalarda hızlı bir artış yaşanıyor. Durum böyleyken birçok ülke birbirine sınırını kapatarak; hava yolu trafiğinide durdurmak zorunda kalıyor.

İşin farklı bir boyutuda ekonomi. Aslında en önemli boyutu ekonomi diyebiliriz. Çünkü Dünya üzerinde dengeler ülkelerin birbirleri ile ticaret yapmasına bağlı olarak kuruluyor. Bugün Çin kendi içinde virüs ile mücadele verirken; yanı başımızda İran’da 12+ ölüm gerçekleşti ve sınır kapılarımızı geçte olsa kapattık. Henüz ülkemizde böyle bir vaka ve ölüm söz konusu değil; ancak uzmanlar virüsün ülke içerisinde olabileceğini söylüyorlar. Virüse karşı ilaç geliştirilip tüm Dünya’da kullanılmaya başlanmazsa, vakaların artışı ile yayılma hızı daha fazla artacak ve ölümlerde de ciddi artışlar yaşanacak. Hemen yanıbaşımızda yani İran’da böyle bir durum varken sınır kapılarımızı kapatmamız her ne kadar ambargo olsa da az olan ticaretimizi bitme noktasına getirdi diyebiliriz.

Çin E-Ticaret Sitelerinden Yapılan Alışverişler İptal Ettiriliyor!

Geçtiğimiz hafta Aliexpress üzerinden yapmış olduğum alışveriş sonucunda; bugün satıcının attığı mesaj ile durumun ciddiyetini daha iyi anladım.

Gördüğünüz üzere satıcı siparişi iptal etmemi söyledi ve bence çaresizce iptal etmek zorunda kaldım.

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı