Yaşananlar

İzmir’de Fayton Devri Sona Erdi !

Yıllardır geleneksel hal alan fayton ile şehir turları uzun süredir faaliyetlerine devam ediyordu. Çok eski zamanlardan beri ülkemizin çoğu şehirlerinde, sokak aralarında bile fayton ile tur attıran kişiler vardı. İnsanların kendi süsledikleri at ve insanların binebileceği şekilde dizayn edilen arabalar ile şehir turları atılırdı.

Yüzeysel olarak baktığımızda herşey normal gözüksede duygu ve düşüncesini dile getiremeyen atlar için bir eziyetten başka bir şey değildi. Faytonculuğun bitmesi için oldukça yeterli bir sebep olan atların yorulması, hatta eziyet çekmesi kabul edilebilir bir şey değildi. Diğer şehirlerde olduğu gibi İzmir’de de devam eden fayton faaliyetleri UKOME kararı ile sonlandırıldı. Böylece aktif faaliyet gösteren 32 fayton bir daha mesai yapmayacak.

Sadece İzmir değil İstanbul’da, özellikle insanların sıklıkla eleştirdiği ve şikayetçi olduğu Adalar faytonlarıda henüz faaliyetlere devam ediyor. En kısa sürede oradaki fayton seferlerininde sonlandırılmasını ve güzel atların çektikleri eziyetten kurtulmasını diliyoruz.

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı