Rehber

Hafıza Kartındaki Class Değeri Nedir?

Merhabalar, bu yazımızda aldığımız hafıza kartlarındaki Class değerinin neyi ifade ettiğini ve iyi-kötü yönlerini anlatacağım.

İlk olarak varolan hafıza kartımız varsa veya alacağımız hafıza kartımızda Class değeri nerede yazar onu gösterelim.

class2

Yukardaki hafıza kartından örnek verecek olursak Class değeri SanDisk yazısının yanındaki bir ucu açık dairenin içinde yazar. Genel gösterim şekli budur ama farklı yerlere konumlandırılabilir. 4 çeşit Class değeri vardır. Bunlar 2-4-6-10‘dur. Eğer kartınızın üstünde Class değeri belirtilmemiş ise Class 2 sınıfına girer.

class4

Class aslında İngilizce olarak sınıf anlamına geliyor ama burda ki kullanılış amacı farklı. Class değerindeki bu sayılar örnek olarak Class 4 değerini inceleyecek olursak. Bu kart minimum 4MB/s de dosya aktarımı yapabilirmiş. Aynı zamanda diğer Class değerleride aynı şeyi ifade eder. Telefon için hafıza kartı alırken minimum Class 4 almaya gayret edin ama Class 10‘da alabiliyorsanız almaktan çekinmeyin.

class10

DSLR fotoğraf makinelerine hafıza kartı alıyorsanız minimum Class 6 almaya çalışın çünkü daha düşük Class değerleri makinanız da seri fotoğraf çekerken veya video çekerken donmalara ve durdurmalara sebep olacaktır.

Etiketler

Berkay Acı

Beykent Üniversite öğrencisi. Genç bir coder. Tekneloji sorumlusu. Hayvan sever ve besler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı