“Disney, Tartışmalı “Atatürk” Filmi İçin TBMM’de Savunma Yapacak!”

TBMM Dijital Medya Komitesi, Disney+’ın sürekli gündemde olan “Atatürk” filmi konusundaki tartışmalara son vermek için şirket yetkililerini dinlemeye karar verdi. Disney+ temsilcileri, 9 Kasım’da TBMM’ye giderek, olayın detaylarını paylaşacaklar.

Disney TBMM’de Savunma Yapacak İşte Detaylar;

Disney+’ın Atatürk filmi konusunda aldığı karar Türkiye gündemini uzun süredir meşgul ediyordu. Son gelişmeye göre, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, Disney+’ın Atatürk filmini yayınlamama sebebini anlamak amacıyla bir toplantı düzenledi. Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman’ın liderliğinde gerçekleştirilen bu toplantıda, Disney+ yetkililerinin konuyla ilgili açıklama yapması için 9 Kasım 2023 tarihinde TBMM’ye gelmeye karar verdikleri açıklandı.

Gelen bilgilere göre, komisyon, Disney+’ın açıklamalarının ardından diğer dijital içerik platformlarının görüşlerini de alacak. Ayrıca, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) de bu konuda görüş bildirecek. Disney+’ın Atatürk filmiyle ilgili aldığı bu karar, önümüzdeki günlerde tekrar gündemin en önemli maddelerinden biri haline gelecek gibi görünüyor.

"Disney, Tartışmalı "Atatürk" Filmi İçin TBMM'de Savunma Yapacak!"

Hüseyin Yaymanın açıklaması şöyle:

Türkiye’nin kurucu liderine yapılan içerik ne olursa olsun, siz kimsiniz ki iptal ediyorsunuz. Ermeni diasporasının baskısı mı var, ABD’deki grupların baskısı mı, içerikle ilgili mi bir şey var bunları bilmiyoruz. Bunu da gelip kendileri anlatmak istiyor. O yüzden kendilerini dinlemeliyiz.

Belgeselin Disney+ mecrasında değil, televizyonda yayınlanması doğrultusunda bir karar alındı. Bunu da doğru bulmuyorum. Disney+ yetkililerinin, bu konuda Türk milletinden özür dilemesini bekliyoruz. Alınan kararın sebebini kendilerinden dinlemek istiyoruz. Onun için Disney temsilcilerini komisyona davet etmenin çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Disney+’ın savunmasının yapılacağı 9 Kasım 2023 tarihi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yayman, ’10 Kasım, Atatürk’ün vefatının 85. yıl dönümü, bu anlamıyla 9 Kasım’da gelmelerinin anlamlı olacağını düşünüyorum’ şeklinde konuştu.

Yazar

Yeni Medya Ve İletişim Uzmanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok