Yaşananlar

Google, Android Lisansını İptal Edecek mi?

Son günlerde rekabet kurulu ile Google arasında yaşanan gerginlik artarak devam ediyor. Kullanıcılar ise bu durumun kendilerini etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor.

Özet olarak anlatmak gerekirse; Rekabet Kurulu Google’ın pazarın en büyük hakimi olduğunu ve bu hakimiyeti ile diğer rakiplerinin gelişimini kısıtladığını belirtiyor. Bu sebeple de Google’a bazı değişiklikler yapması konusunda uyarıyor. Google ise bu değişiklikleri yapmamış olsa ki son yaşananları izlemekle yetiniyoruz. Örneğin; Google kardeş, tamam Android telefonların mimarı sensin, senin sistemin olmadan bu telefonlar hayat bulmaz diyor. Ama gel anlaşalım, şu tarayıcını ve arama motorunu telefonların ekranına varsayılan olarak koyma. Ayrıca rakiplerine karşı daha adil davran.

Rekabet Kurulu’nun tespitine göre; Google’ın uygulayacağı yeni sistemde, Google’a rakip firmaların Android telefonlarda, kendi uygulamalarını bulundurması için; telefon üretici firmalara bir gelir taahhütü vermek zorunda kalacağı belirtiliyor. Telefon üretici firmalar kimdi? Doğrudan Google ile Android işletim sistemini kullanmak için izin alan firmalardı. Şimdi eminim ki daha iyi anlıyorsunuz. Yani bu üreticilerde Google’ın doğrudan iş ortağı oluyor. Google ise son yaşananlar ile birlikte iş ortaklarına bir mektup göndermişti.

Google’ın son olarak yaptığı açıklama…

“2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk. 

Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz. Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor. 

Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra Ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi. 

Bu konu Türkiye için çok önemli. Eğer Google uygulamaları kullanılamaz hâle gelirse birçok kullanıcı mağdur olacak ve milyonlarca kişi etkilenecek. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve sizlerle paylaşacağız.

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı