Sinema

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi!

En İyi 10 Bilim Kurgu Filmini Sizler İçin Derledik!

Gelmiş geçmiş en iyi 10 bilim kurgu filmler neler?Bilim kurgu dünyasının gelişimi,en iyiler listesinden yeni bir kategori ve IMDB’de sıralanmış en iyi 10 film.

Geçtiğimiz haftalarda “Upgrade” isimli film ile bilim kurgu filmlerinin gelişim hakında bir yargıya varabilecek duruma gelmiş bulunmaktayız.

Peki bu sektörü özel kılan nedir?

Hayranı bol bu sektörde yapılan gelişmelerden en belirgin olanı ise görsel efekt ile birlikte yapılan inanılmaz değişimlerdir.Öyle ki bizim “kesinlikle gerçek” denilecek kadar iyi uğraşılmış pozların bile görsel efektler ile yapıldığını öğrenince hepimiz şaşkına dönmekteyiz.Bu gelişimlerin en büyük sebepleri ise :

Teknoloji,hayal gücü ve birazda çalışma azmi.

Gelmiş geçmiş en iyi 10 bilim kurgu filmini sizler için derledik.
Bu hayret verici efektler sonucu ödüller ve başarılar kazanmış bazı filmleri sizlere sunmaktan gurur duyarım.

1.INCEPTION (2010)

2010 yapımı bu esrarengiz film hala insanların kafasında bir takım soru işaretleri bırakması ile tanınsa da,başarılı kurgusu ile de dikkat çekmektedir.

Filmin konusu:

Filmin konusunu basitce anlatmak gerekirse bilim kurgu şaheserlerinden olan bu yapıt günümüzde icat edilmiş olan bir rüya paylaşım cihazı ile insanların rüyaları arasında geçiş ve o rüyalarda yapılan kontrolleri anlatmakla birlikte bir nevi insanların bilinç altının rüyalarına nasıl yansıdığını da bize göstermektedir.

IMDB’de 8,8 puan ile 1. sırada olan bu yapıt günümüzde dahi popülerliğini korumakta.Ve bu sayede gelmiş geçmiş en iyi 10 film listemize girmeye hak kazanmış.

Film linki:https://www.imdb.com/title/tt1375666/?ref_=fn_al_tt_1
2.STAR WARS:THE EMPIRE STRIKES BACK (1980)

8.8 puan ile IMDB’de 2. sırada yer alan filmimiz ise “STAR WARS:THE EMPIRE STRIKES BACK ”
“Yıldız Savaşlarını” günümüzde her ne kadar bilmeyen kalmasa da hayranı olan insanların neden bu denli meraklı oldukları hala tartışılır.
Bu listemizde yer almasının en büyük sebeplerinden biride,insanlara gelecek hakkında bir paralel evren canlandırmamızı sağlayan bu yapım,
Bizlere bilim kurgu filmlerinin ne denli gelişmiş olduğununda göstergesidir.

İlk başlarda kostümler ve çeşitli prodüksiyon ile yapılsa da günümüzde sadece bir kaç bilgisayar hareketi ile harika bir aksiyon sahnesini bir kaç koda indirgemişlerdir.

Konusu:

Her ne kadar fazla ünlü olsa da ufakca konusundan bahsetmek gerekirse 25 mayıs 1977 yapımında başlayan seri de,uzak diyarlar da gelişmiş teknelojiler ile iç savaş durumunda olan evren ve bu evrende yaşayan bazı özel insanların yaptıkları ve bu yaptıkları sonucunda ortaya çıkan kargaşa hakkında bir seri ile günümüze kadar uzanan bir serüven demek yanlış olmaz.

Her ne kadar derin konular bulunan bir film olsa da yazımızda çeşitli filmler yer alacağından özet geçmeyi uygun bulduk.Yinede gelmiş geçmiş en iyi 10 film listemize girmesine engel değil.

Film linki:https://www.imdb.com/title/tt0080684/?ref_=nv_sr_6
3.MATRIX (1999)

Bilim kurgu filmlerinin en bilindik yanlarında biri ise bize gelecek hakkında bazı ip uçları veriyor olması.

Örnek olarak:”MATRIX” gelecekte insanların sanal alemde yaşayacak olduğu ve bu yaşadığı sanal alemde hayatta kalmaya çalışacağını konu alan bu film gerçekten de hayal edilemeyecek kadar yakın bir gelecekte olması mümkün olayları anlatarak insanlara gelecek konusunda bazı kararsızlıklar ve teknoloji için ileriye bakış açısı sunmakta.

IMDB’de 3. sırada yer alan bu gelecek filmi 8,7 puandan daha fazla alması gerektiği konsunda tartışmalar çıksa da  kötü yorumlar da yok değil.Her durumda  karar sizin .Gelmiş geçmiş en iyi 10 film listemizde 4. sıradan devam edelim.

Film linki:https://www.imdb.com/title/tt0133093/?ref_=nv_sr_1

Marvel hayranlarını derinden sarsan bu “AVENGERS” serisinin sonlarından olan ve aksiyon ile bilim kurguyu en iyi şekilde en iyi şekilde
idare edebilen bu yapıt ise 8,6 puan ile dikkat çekse de çoğu hayranını hayal kırıklığına uğrattığı halde serinin bir sonraki filmi insanlara
umut olcak nitelikte bekleniyor.

Konusu:

Her ne kadar anlatmaya gerek olmasada,biraz detay vermekde sorun olmaz diye düşünüyorum .
Evrende belirli düzen ve eşitlik isteyen dışlanmış bir titanın bazı fedakarlıkları dünyamıza gelince “AVENGERS” ekibi boş durmamış ve
“müdahale edelim” deyince ,”INFINITY WAR” serisi başlamıştır.

Film linki:https://www.imdb.com/title/tt4154756/?ref_=nv_sr_1
5.INTERSTELLAR (2014)

Günümüzden bir kaç yıl öncesinde geçen ve bir astronotun uzaydaki karadelik incelemelerini konu alan IMDB’de 8,6 puanlı bu bilim kurgu filminin asıl amacı zaman ve gerçeklik kavramı ile karadelik de bulunan gizemli sırları insana düşündürten bu yapıt gelecekte geçmediği halde insanlara gelecek konusunda fikirler verebilmiş ve bir bilim kurgu filminin illaki gelecekte geçmesine gerek olmadığını kanıtlamış sürükleyici bir filmdir.

Film linki:https://www.imdb.com/title/tt0816692/?ref_=nv_sr_1
6.STAR WARS (1977)

Her ne kadar STAR WARS serisinin başlangıcını getirmiş olsa da konusu:küçük “Luke Skywalker’ın pilotluktan sonra cumhuriyetinin jedi klanına katılmasını
ve jedilık için aldığı eğitimleri konu alan bu bilim kurgu filmi her ne kadar bir hiç gibi gözükse de günümüzde dahi sevdası bitmemiş
Yıldız Savaşları hayranlarının aşkının başlamış olmasına vesile olmuştur.

Film linki:https://www.imdb.com/title/tt0076759/?ref_=nv_sr_6
Bu arada IMDB’de 8,6 alarak hayranlarının IMDB ye bakış açısını değişdirmiştir.
7.BACK TO THE FUTURE (1985)

Bilim kurgu dünyasında henüz bilgisayarlar o kadar gelişmemiş iken o aracın nasıl zaman yolculuğu yaptırdıkları hala belli değil.

Konusu:

İlk cümlemden anlamış olacaksınız ki liseye giden bir gencin çılgın profesör ile tanışdıkdan sonra zaman yolculukları arasında geçen maceraları anlatan
Bu film,dönemin insanlarına o kadar olağan dışı gelmiş olacak ki 2018 listesinde hala 7. sırada yer alabilmekte.

Film linki:https://www.imdb.com/title/tt0088763/?ref_=nv_sr_1
IMDB puanı:8,5
8.THE PRESTIGE (2006)

Christian Bale, Hugh Jackman ve Scarlett Johansson gibi ünlü isimlerin ön planda olduğu bilim kurgusu harika bir film olmakla beraber her ne kadar sihir barından bir film olsa da insanlara güzel bir görsel şölen sunan bir sunumu dikkat çekmekte.

Konusu:

Güzel bir arkadaşlığın bir kaç kavga ile birbirlerini düşürmek isteyen sihirbazların sahnedeki gösterilerini açığa çıkarmak için yaptıkları
savaş ve kargaşaları konu alan bu film zamanı gelince belirli dostlukların bile bozulabileceğini bize derinden anlatmaktadır.

Film linki:https://www.imdb.com/title/tt0482571/?ref_=nv_sr_1
Her ne kadar aksiyon ve bilim kurgu yapımı olsa da insanları etkileyen yapımı ve oyunculuğu ile puanı 8,5 olması az bile.

Uzaylılar için kötü bir bakış açısına sahip olmamızı sağlattıkları için yapımcılara teşekkür etmekle birlikte,görünmeyen ve bilinmeyen yaşam formları için bir ön yargıya sebebiyet veren bu bilim kurgu ve gerilim filmi yapıldığı yılda bu şekilde planlayarak mı yapıldı bilinmese de çok iyi bir serinin
ve harika bir uzaylı filmi örneğinin başlangıcına vesile olmuşlardır.

Konusu:

“ALIEN” serisinin ilk filminin konusu belirli bir grup astronot kaşif karışımı insanların gittikleri dünya dışı gezegende keşfedilen yaşam formlarının aslında insanlar adına kötü düşüncelere sahip uzaylılar olduğunu kim bilebilirdi?.

Film linki:https://www.imdb.com/title/tt0078748/?ref_=nv_sr_2
IMDB puanı:8,5
10.TERMINATOR 2:JUDGMENT DAY

Arnold Schwarzenegge’in baş yapıtlarından olan bu film alien ile kafa tutabilecek şekilde uzaydan gelen yaratıklar hakkında ön yargı oluşturabilecek nitelikte olsa da insanlara umut niteliği taşımıştır.

Konusu:

Filmin konusu basitce:

Uzaydan gelen yok edici robotların insanları katletmesi sırasında içlerinden bir cyborg’ un ( Arnold Schwarzenegge’ın) insancıl duygular kazanıp insanları ,kendi ırkı olan  robotlardan korumaya çalışmasını konu alan her ne kadar geçmişte geçse de gelecekte de olabilecek olaylar hakkında ip ucu veren bir bilim kurgu filmidir.

Film linki:https://www.imdb.com/title/tt0103064/?ref_=nv_sr_1
IMDB PUANI:8,5
Diğer top 10 listemizi gözden kaçırmayın:https://tekneloji.net/imdb-puanina-gore-en-iyi-10-film/

Etiketler

ibrahim yazar

Siber güvenlik meraklısı,girişimci.Tekneloji takipcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı