Apple, Yağmalanan Telefonları Kilitledi!

ABD’deki Apple Store mağazalarının yağmalandığını biliyorsunuz. Bu olayın sonucunda mağazada neredeyse hiç bir Apple ürünü kalmadı. Apple, çalınan iPhone’ların mağazalara geri götürülmesi için çalınan bütün telefonları tespit etti ve çalınan iPhone’lara şu şekilde bir bildirim gönderdi:

”Lütfen Walnut Sokağı’ndaki Apple Store’a gidin, bu cihaz devre dışı bırakıldı ve takip ediliyor. Yerel yetkililer haberdar edildi.”

Çalan kişilerin, cihazları geri getirip getirmeyeceği belli olmamakla beraber, yerel yetkililerin çoktan harekete geçtiğini düşünürsek, Apple mükemmel bir taktikle çalınan cihazları geri almış olacak. Diğer bir yandan cihazları yağmalayanların bu engeli aşmak gibi bir şansları çok çünkü bu sistemin varlığı bir anda anlaşıldı, bu tür yazılımsal engellerin kaldırılması için yoğun bir çalışma gerek ve yetkililerin de haberdar olduğunu varsayarsak bu imkansız.

Apple’ın çalınan cihazları bu kadar kolay bulup kilitleyebilmesi, bize şunu gösteriyor ki herhangi bir Apple cihazı kolayca bulunup kilitlenebilir. Apple bütün cihazlarının kontrolünü elinde tutuyor. Herhangi bir olayda bütün Apple ekosistemindeki cihazlar herhangi bir müdahale olmadan üreticisi tarafından takip edilebilir, veri toplanabilir veya kullanılmaz hale getirilebilir.

Yazar

Teknoloji meraklısı bir yaşam belirtisi.

İlgili Yazılar

1 Yorum

He Who Shall Not Be Named  -  1 Haziran 2020 / 17:26

Bütün Apple cihazlarının sahipleri bunu yapabiliyor. Çalınanlar da satılmadığı ve sahibi hala Apple olduğuna göre bunu yapabilmeleri normal değil mi?

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok