Apple Ekosistemi Nasıl Kurulur? Apple Ekosistem Maliyeti

Apple, kullanıcıların yararına oldukça fazla özellik ve yenilik sunuyor. Apple ekosistemi, her alanda ürünler sunarak kullanıcılara devasa bir ekosistem sunuyor. Saatten bilgisayara, bilgisayardan telefona oldukça uyumlu çalışarak mükemmel bir uyum sağlayan Apple ekosistemi, kullanıcılar tarafından oldukça dikkat çekiyor. Peki, bugün bir Apple ekosistemi oluşturmanın maliyeti nedir?

Apple ekosistemleri sunduğu özellikler sebebiyle içerik üreticileri, geliştiriciler, tasarımcılar ve günlük kullanıcıların oldukça ilgisini çekiyor. Apple ekosistemi tüm cihazlarda muazzam bir uyum içerisinde çalışıyor. İşlerinizi çok kolay şekilde takip edebilmenize olanak sağlıyor. Fakat, bu muazzam ekosistemin devasa bir maliyeti var. Günümüzde, Apple ekosistemi maliyeti sebebiyle pek tercih edilemeyebiliyor. Bugün bir Apple ekosistemi kurmak için oldukça büyük bütçeleri gözünüzden çıkarmanız gerekebiliyor.

Apple Ekosistemi Nasıl Kurulur?

Apple ekosistemi kurmak istiyorsanız, her türlü teknolojik cihazınızı Apple cihazı olarak tercih etmeniz gerekiyor. Kurduğunuz ekosistemle beraber tüm Apple cihazlarınız birbiriyle uyumlu şekilde çalışıyor ve siz de işlerinizi rahatlıkla halledebiliyorsunuz. Peki Apple ekosistemi nasıl kurulur?

Aslında Apple ekosistemi farklı şekillerde kurulabilir. Ucuzdan pahalıya bir sıralama veyahut ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçeceğiniz Apple ürünleri, bu ekosistemi çeşitlendirebilir ve bütçesini değiştirebilir. Biz bu yazıda, en uygun Apple ekosistemi nasıl kurulur ondan bahsedeceğiz.

Ürünlerin fiyatları, apple.com/tr üstünden alınmıştır.

Apple Ekosisteme Giriş: Apple MacBook Air M1 13″

Ekosistemin en önemli ürünlerinin arasında elbet bir bilgisayar geliyor. Tüm işlerinizi halledebileceğiniz, günlük hayatta ve eğitim hayatınızda kullanabileceğiniz bir MacBook Air alarak Apple ekosistemine giriş yapabilirsiniz.

En uygun fiyatlı bu MacBook Air, Apple’ın en güçlü işlemcilerinden biri olan M1 işlemcisini barındırıyor. Bu sayede ağır işlerinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. 256GB/8GB depolama seçenekleri ile geliyor, isterseniz 512GB/8GB depolama alanına sahip Air modelini de tercih edebilirsiniz. 256GB/8GB depolama tercihli Air’in fiyatı 17.499,00 TL, eğer 512GB depolama alanlı modeli tercih etmek isterseniz de 21.749,00 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Apple Ekosistemin Olmazsa Olmazı, Telefon: iPhone 12 Mini

Telefonda, güncel ve uygun fiyatlı olan iPhone 12 Mini’yi seçiyoruz. Bu cihaz, 64/128/256GB depolama ve oldukça fazla renk seçenekleriyle önümüze sunuluyor. 5.4″ ekrana sahip iPhone 12 Mini, Full HD OLED bir ekrana sahip. Optik görüntü stabilizasyonlu, 12MP kamerası sayesinde videolarınızı ve fotoğraflarınızı çok rahat kaydedebiliyorsunuz. Güçlü işlemcisi ve güçlü bataryası sayesinde gün boyu performanslı şekilde iPhone 12 Mini ile vakit geçirebiliyorsunuz. Şu an bir iPhone 12 Mini almak için, en uygun 15.799,00 TL’yi gözden çıkarmanız gerek.

Apple Watch, günümüze kadar üretilen tüm akıllı saatler arasından en çok tercih edileni. Fakat, Apple ekosistemimizi en uygun maliyette tutmak için, Apple Watch SE modelini tercih edeceğiz. Eğer kuracağınız Apple ekosistemi için Series 3 modelini tercih ederseniz, birçok Watch özelliğinden geri kalabilirsiniz. Fakat Apple Watch SE ile normal Apple Watch arasında fazlaca bir fark bulunmadığından ekosisteminizin keyfini rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Retina ekranı ve EKG özelliği bulunmayan SE, geri kalan tüm özellikler bakımıyla Watch Series 7 ile tamamen aynı şekilde geliyor. Güncel fiyatı ise “4.899 TL”. 

Apple Ekosistemin Taşınabiliri, Tablet: iPad Air

Apple, tablet konusunda günümüzde oldukça başarılı ürünler sunuyor. İçerik üreticileri ve günlük kullanıcılar için oldukça performanslı olan ve ekosisteminize rahatlıkla katabileceğiniz iPad Air, en düşük şekilde 10.699,00 TL fiyatıyla alınabiliyor. Apple M1 işlemcisi, iPadOS işletim sistemi ve Retina ekranıyla oldukça başarılı bir performans sunuyor. İsterseniz, Apple Pencil alarak notlarınızı tutup çizimlerinizi yapabilir, isterseniz de Trackpad özellikli bir Apple Smart Keyboard alarak bir laptop kalitesine ulaşabilirsiniz. 

Apple Ekosistemin Kulaklığı: Apple AirPods

Apple ekosistem kurup, Apple bir kulaklık kullanmamak olmaz. Performansı ve tasarımıyla oldukça dikkat çeken AirPods, kuracağımız Apple ekosistemin en ucuz üyesi olarak karşımıza çıkıyor. Apple ekosisteminizdeki tüm cihazlar arasında oldukça rahat ve otomatik geçiş yapabiliyor. Tek şarjla 5 saate kadar kullanım imkanı sunuyor. Şu an bir AirPods almak isterseniz minimum 2.199,00 TL ödemeniz gerekiyor. 

Toplam Maliyet

Bu ürünler, Apple ekosistem kurmak için minimum fiyattaki, minimum cihazlardı. Tabii ki bu ürünlere eklemeler ve çıkarmalar yapmak, değişen kur ve vakit bu fiyatlarda oynamaya sebep olacaktır. Günümüz için (2022 Nisan) Apple ekosistemi kurmanın maliyeti:

  • MacBook Air: 17.499,00 TL
  • iPhone 12 Mini: 15.799,00 TL
  • Watch SE: 4.899 TL
  • iPad Air: 10.699,00 TL
  • 2. Nesil AirPods: 2.199,00 TL
  • Toplam 51.095₺

Yani Apple ekosistemi kurmanın en ucuz toplam maliyeti 51.095 TL yapıyor. Bu fiyat, günümüz teknoloji ve refahı için makul gözükebilir fakat oldukça pahalı ve maliyetli. Fakat çoğu kullanıcı bu maliyetin performansı karşılığında hak ettiğini, gayet alınabilir olduğunu söylüyor. Almak isterseniz, ürünlerin hepsine apple.com/tr üstünden ulaşabilir, kendinize göre düzenleyebilirsiniz. 

Yazar

Teknoloji meraklısı Tekneloji yazarı. Bir webmaster, frontend developer ve UI tasarımcısı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok